Çilek ve ahududu kadınlarda cinsel isteği artırıyor

Kadın ve erkekler için afrodizyak etkili besinler…

Haberin Devamı

Günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz birçok besinin afrodizyak etkili olduğunu biliyor muydunuz? Kadın Hastalıkları Uzmanı – Cinsel Terapist Op. Dr. Gökçen Erdoğan, kadınlarda ve erkeklerde afrodizyak etkisi gösteren besinleri sıraladı.

Uzun süreli ilişkilerde ya da evliliklerde, cinsel yaşamın monotonlaşması kaçınılmaz bir son olarak karşımıza çıkıyor. İlk günkü heyecanı yeniden yaşamak, seks hayatına renk katmak ya da canlandırmak isteyenlere afrodizyak yiyecekler de yardımcı oluyor. Günlük hayatta sıkça kullandığımız ya da aklımıza bile gelmeyecek bazı besinler kadında ve erkekte afrodizyak etkisi yaratabiliyor. Farklı besinler, kadında ve erkekte farklı etkiler yaratıyor.

KADINLARDA AFRODİZYAK ETKİSİ GÖSTEREN BESİNLER

Kadınlık hormonunu artıran yiyecekler sayesinde daha hareketli bir cinsel yaşam sağlanabilir. Çikolata beyindeki serotonin seviyesini artırarak mutluluk hissi verir. İçerdiği serotonin ve fenetilamin maddeleri ile cinsel istek artırıcı etkiye sahip. Çikolatanın bu özelliğinin kadınlar üzerinde erkeklere oranla daha fazla etkili olduğu biliniyor. Kadınlar için cinsel isteği artıran diğer yiyecekler arasında; ahududu, yoğurt, tarçın, çilek, şampanya, kırmızı biber, köri, baharatlı yiyecekler sayılabilir. Çileğin hem görüntüsü hem de içeriği cinsel isteği artırıyor. Damakta şeker tadı bırakan ahududu, romantik gecelerde de tüketilmesi gereken bir meyve. Hormonları çalıştıran ve cinsel gücü artıran tarçın da zaten kadınların sıkça kullandığı bir tat. Araştırmalara göre kadınlarda cinsel arzu uyandıran en etkili kokulardan biri de salatalık kokusu! Protein ve bol E vitamini ihtiva eden Antep fıstığı arzunun uyarılmasını da sağlıyor.

ERKEKLERDE AFRODİZYAK ETKİSİ GÖSTEREN BESİNLER

Erkekler açısından baktığımızda da iyi bir cinsel yaşam için sadece seksi bir vücuda sahip olmak yeterli olmuyor. Bazı besinler sayesinde ereksiyon sorununu çözmek ve doğal yollarla cinsel istediği arttırmak mümkün. Erkeklerde cinsel verimliliği artırdığı söylenen kabak çekirdeği günde bir avuç tüketilebilir. C vitamini eksikliğinden dolayı cinsel isteksizlik yaşayanlara önerilen besin ise yaban mersini. Karpuzun cinsel gücü artırmaya etkisi ise iktidar hapına eşdeğer. Aynı zamanda ereksiyon bozukluğu sorunu yaşayanlara da faydası dokunuyor. Gün içerisinde tüketilen bir bardak nar suyu doğal afrodizyak etkisi yaratıyor. Üretkenlik ve hayatın sembolü olan nar, sertleşme problemlerine karşı da oldukça etkili. Araştırmacılara göre bunun nedeni, nar suyu içinde bulunan antioksidanların kan dolaşımıyla ilgili fonksiyonları zora sokan serbest radikalleri yok etmesi. Badem ise içeriğindeki E vitamini sayesinde tutkuyu artıyor ve sağlıklı sperm üretimine destek oluyor.


Günlük hayatta tükettiğimiz afrodizyak etkili besinler

Çilek ve ahududu kadınlarda cinsel isteği artırıyor

Bal: Balda testosteron üretiminde etkin olan B vitamini bol miktarlarda bulunur. Ayrıca baldaki fruktoz kişiye güç vermesinin dışında istikrarlı bir enerji artımının sağlanmasında da etkili.

Zeytin: Bol miktarda bitkisel protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri içeren; kalp sağlığı için oldukça faydalı olan zeytin, aynı zamanda lezzetli bir aşk yiyeceği olarak tanımlanabilir.

Füme tavuk göğüs: Protein kaynağı olan tavuğun füme halinin insanlarda libidoyu çoğu insan tarafından biliniyor.

Vanilya: Hem bedeni hem de sinirleri güçlendiren vanilya, aynı zamanda cinsel gücü de artırıyor.


Çilek ve ahududu kadınlarda cinsel isteği artırıyor

Zencefil: Tüm vücudu uyaran, bedenen ve ruhen güç kazandıran, grip salgınında herkesin elinin altında bulundurduğu öksürük krizlerine son veren zencefil afrodizyak görevi de görüyor.

Muz: İçerisinde bulunan bufotenin denilen alkaloit (organik madde) kendimize güven duygusunu ve cinsellik arzusunu artırıcı niteliğe sahip. Bunun en yoğun olduğu yer ise kabuğun tam altındaki bölgedir.

Avokado: Aztekler zamanından bu yana en erotik meyvelerden biri olarak biliniyor. İdeal bir demir ve potasyum kaynağı olan İncir de aynı zamanda afrodizyaklar arasında en etkililerden biri.

Üzüm: Seksi meyvelerden bir diğeri de üzüm. Şarabın da özü olan üzümün oldukça fazla afrodizyak özelliği vardır. En şehvetli içeceklerin başında gelen şarap da gecenize keyif katacaktır. Romantik bir gecenin olmazsa olmazlarından biri de şampanya. Bu efervesan etkili içecek, gerek asitli kıvamı gerekse içeriğiyle seksle ilgili tüm engelleri ortadan kaldıran bir güce sahip. Ama dikkat etmeli. Çünkü fazla kullanıldığında cinsel performansta bozulmalar görülebilir.


Çilek ve ahududu kadınlarda cinsel isteği artırıyor

Kırmızı ve yeşil acı biber, karabiber: Acı da cinsel isteği kamçılıyor. Acı yiyeceklere yakıcı özelliği veren kapsaisin, beynin endorfin salınım hızını artırır. Acı yiyecekler sinir sistemini de harekete geçirir. Bu da cinsel arzuda artışa giden yolun kapısını aralar.

Sarımsak: Her ne kadar tadı ve kokusuyla bazılarına itici de gelse sağlık kaynağı olan, tüm hormonları çalıştıran sarımsak en güçlü afrodizyak olarak biliniyor.

Yulaf ezmesi: Özellikle kadınlarda cinsel isteksizliği giderir. Isırgan tohumu ile bal karışımı da kendinizi bomba gibi hissetmenizi sağlar. Safran da cinsel gücü etkileyen hormonları artırıyor.

Ginseng: Geleneksel Çin ve Güney Amerika tıbbında cinsel gücü artırmak üzere kullanılan bir kök olan ginseng, cinsel isteği ve birleşme kapasitesini artırıyor.

Peynir: Fransız kültürünün afrodizyağı olarak bilinen peynir, en büyük afrodizyak olan çikolatanın 10 katı fazla feniletilamin içerir. Bu da aşık olduğumuzda vücudumuzun ürettiği bir enzimdir.


GÜNLÜK HAYATIMIZDA ÇOK TÜKETMEDİĞİMİZ AFRODİZYAK ETKİLİ BESİNLER

Çilek ve ahududu kadınlarda cinsel isteği artırıyor

  • En meşhur afrodizyak istiridyedir. Bu şehvetli deniz ürününün içeriğindeki çinko, fosfor ve iyot birlikteliği hem kadın hem erkeklerin libidosunu yükseltir.
  • Karides, iyot açısından zengin bir balık türüdür. İyotun da cinsel performansı güçlendiren bir element olduğu biliniyor. Karideste cinsel dürtüyü ve sperm sayısını düzenleyen antioksidan ve selenyum ile bol miktarda çinko bulunuyor. Dolayısıyla beyaz şarap ve karides akşam mönüsü için iyi bir ikili olabilir.
  • Havyar da yüzyıllardır afrodizyak olarak kullanılıyor. İçerdiği çinko miktarı nedeniyle erkeklik hormonlarının yapımını artırıyor.  

Yazarın Tüm Yazıları