GeriGizem Şeber Zayıflamanın yeni yolu: Dopamin Diyeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zayıflamanın yeni yolu: Dopamin Diyeti

Zayıflamanın yeni yolu: Dopamin Diyeti

Doyma duygusunun dopamin seviyeleri ile ilgili olduğu ortaya çıktı.

Dünyada ve ülkemizde obezite, diyabet, yüksek kolesterol, hipertansiyon gibi hastalıkların görülme oranları her geçen sene yükseliyor. Bilimsel otoritelerin tahminine göre birkaç sene içerisinde dünya nüfusunun neredeyse yarısı obez olacak. Obezitenin oluşumu ve tedavisi ile ilgili bilimsel araştırmalar son sürat devam ediyor. Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, bu araştırmaların sonuçlarına göre beyinden salgılanan dopamin seviyelerini yükseltecek beslenme programının, zayıf kalmanın bir yolu olduğunu dile getirdi.

Dopamin, beynimizde sinir iletimi sağlayan en önemli iletici salgılardan biri. Genelde yemekte, cinsel ilişkide, egzersiz yaparken, dans ederken ve kişinin eğlendiği aktivitelerde daha fazla salgılanıyor. Dopaminin yetersiz salgılanması durumunda; konsantrasyonda güçlük, uykusuzluk, yorgunluk, aksiyete, yemek yemeğe eğilim, gece yeme sendromu gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Çünkü dopamin vücutta konsantrasyon, odaklanma, öğrenme, yaratıcılık, dikkat gibi unsurlardan sorumlu. Aynı zamanda beyinde enerji üretimi, duygusal kontrol ve hareket kontrolü üzerinde de etkileri olduğu biliniyor. Dopamin seviyeleri düştüğünde iştah artışı gözleniyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda, doyma duygusunun dopamin seviyeleri ile ciddi alakalı olduğu ortaya kondu.

Sigarayı bırakan kişi neden yemeğe yönelir?

Alkol, sigara, kafein ve şeker tüketiminin vücudumuzda dopamin seviyelerini etkilediği biliniyor. Sigarayı bırakan kişilerin yemeğe yönelmelerinin bir sebebi de bu. Nikotin ile yemek dopamin seviyelerini eşit etkiliyor. Nikotin yoksunluğu yüzünden düşen dopamin seviyesinin artması için kişi yemeye yöneliyor. Çok yiyen kişilerde de durum benzer. Tıka basa yemek yeme durumu uzun süre devam ettiğinde, beyinde dopamin aktivitesi azalmaya başlıyor. Bunun sonucunda tokluk hissi daha kısa sürmeye başlıyor ve kişi tıka basa yemek yeme döngüsünde takılı kalıyor. Eğer siz de son bir hafta içinde en az iki kere gece kendinizi buzdolabının önünde bulduysanız ve tıka basa yemek yediyseniz dopamin seviyelerinizde dengesizlik söz konusu olabilir.

Beslenmenizde bu besinleri artırın!

Yüksek dopamin seviyesini sağlamak yemek yeme isteğini bastırır ve tokluk süresini uzatır. Vücutta dopamin salgısını artırmak için L-tirozin amino asidini beslenmede yüksek tutmak gerekir. Bu madde, bir çeşit protein yapı taşıdır ve tavuk, ördek, fasulye, peynir, yulaf, bitter çikolata, hardal otu, yosun, deniz börülcesinde daha yüksek miktarlarda bulunur.

L-tirozini destek olarak kullanmanın da açlığı önlemede ve iştahı azaltma da etkisi olduğu düşünülmektedir. Günde 500-1000 mg arası yaklaşık 4 hafta düzenli olarak L-tirozin alımının yeme dürtüsünü azalttığı bilimsel çalışmalar ile ortaya koyulmuştur. Fakat bu desteği kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Yapılan bilimsel çalışmalar, balık yağının dopamin sentezinde önemli etkileri olduğunu kanıtlamış durumda. Özellikle omega-3 yağ asitlerinin bu etkiye sahip olduğu biliniyor. En kaliteli omega-3 kaynağı balık. Semizotu ve fındık, badem ve ceviz de bitkisel omega-3 kaynakları. Bu besinlerde dopamin diyetinde bulunması gereken besinler arasında yer alıyor.

Dopamin Diyeti için örnek menü

Kahvaltı: 1 su bardağı yarım yağlı süt, 6 yemek kaşığı yulaf ezmesi 

Ara-1: 15 adet fındık veya 12 adet badem veya 3 adet tam ceviz

Öğle: 1 porsiyon tavuk sote veya ızgara tavuk veya ördek eti, yoğurtlu semizotu salatası, 2 dilim tam buğday ekmeği

Ara-2: 1 adet tost (bol beyaz peynirli, tam tahıllı ekmeğe, yağsız)

Akşam: 1 adet ızgara balık , 4 yemek kaşığı zeytinyağlı deniz börülcesi, mevsim salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile), 4 yemek kaşığı dolusu fırında patates ezmesi

DİYET YAPANLARIN VAZGEÇİLMEZİ IZGARA BALIK TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

Gece: 1 porsiyon meyve, 20 gram bitter çikolata 

(Bu menü; 25-35 yaş arası, hiçbir sağlık sorunu olmayan, fiziksel aktivite düzeyi orta kadınlar için örnek olarak verilmiştir. Beslenme programı parmak izi gibidir, sadece kişiye özel düzenlenmelidir.) 

False