GeriGizem Şeber Kışın üşümeyi azaltan besinler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kışın üşümeyi azaltan besinler

Kışın üşümeyi azaltan besinler

Isınmak için sadece kalın giyinmek yetmez!

Hepimizin içinin titremeye başladığı bu günlerde, kimi besinleri beslenmemize katarak daha kolay ısınmamız mümkün. Diyetisyen Gizem Şeber, kışın üşümeyi azaltan besinleri ve vücutta yaratacakları etkileri anlattı.

Kırmızı pul biber: Vücut ısısını artırdığından ötürü aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. İçerdiği kapsaisin isimli pigment, günlük harcanan enerjinin artırılmasına yardımcıdır. Ancak mide ve sindirim sistemi problemleri olanlar dikkatli tüketmelidir.

Zencefil: Vücut ısısını artırmaya yardımcı olduğundan ötürü kışın rahatlıkla tercih edilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu ve metabolizmayı hızlandırdığı düşünülmektedir.

Kırmızı et: Demir minerali yetersizliğinde vücutta kansızlık denilen durum oluşur ve kansızlık üşümeyi en çok artıran etmenlerden biridir. Günlük demir minerali gereksinmemizin karşılanması için demir içeren besinlerin düzenli tüketilmesi önemlidir. Kırmızı et, demir mineralinin en zengin besinsel kaynağıdır. Günlük beslenme düzeninde en az 2 köfte kadar yer alması gerekir.

Çorba: Sıcaklığı nedeniyle vücut ısısında da yükselmeye sebep olur. Çorba aynı zamanda sütlü, yoğurtlu, yumurtalı veya etli, tavuklu hazırlanır ise tokluk süresini uzatır ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Acı besinler: Acı biber turşusu gibi acı besinler de vücut ısısının yükselmesine yardımcı olur. Acı turşu türlerinin fazla tüketildiğinde ödem yaptığı unutulmamalıdır. Mide problemleri olanlar tercih etmemelidir.

Yeşil çay: Yeşil çay içerdiği kateşinler sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Günde 3 kupa yeşil çay tüketmek; metabolik hızı %1-2 kadar arttırabilmektedir.

Yumurta: İçerdiği kaliteli protein, B vitaminleri sebebi ile vücudun daha iyi çalışmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.  

False