GeriGizem Şeber Günlük E vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Günlük E vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor

Günlük E vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor

Kalp damar hastalıklarından kansere kadar birçok rahatsızlığa da iyi geliyor.

Kışın uzun gecelerde ay çekirdeği çok fazla tüketilir. Diyetisyen Gizem Şeber, tüketilen bir avuç çekirdeğin günlük E vitamini ihtiyacının çocuğunu karşıladığına dikkat çekti, kalp damar hastalıklarından kansere kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiğini belirtti.

Şeber, yaptığı açıklamada, kış akşamlarında vaktin çoğunun televizyon veya bilgisayar başında geçtiğini söyleyerek, “Hem soğuğun etkisi hem de kışın kalın kıyafetlerin içerisinde kilolarımızı rahat rahat saklıyor oluşumuzun verdiği cesaret ve rehavetle o keyifli akşam saatlerinde başta çekirdek olmak üzere benzer yiyeceklerden vazgeçemiyoruz” diye konuştu.

Günlük tüketilen 1 avuç çekirdeğin faydaları

Şeber, çekirdeğin yüksek E vitamini içeriği ile antioksidan etkisi olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Bu etkisi sebebiyle çekirdeğin kalp-damar hastalıklarından ve romatoid artrit gibi bazı otoimmün hastalıklardan koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir. Çekirdek sağlıklı kemikler ve enerji üretimi için gerekli olan magnezyum mineralinden zengindir. Selenyum içeriği ile kansere karşı koruma sağladığı düşünülüyor. 1 avuç dolusu ay çekirdeği, günlük E vitamini gereksiniminin yaklaşık yüzde 82’sini, selenyum gereksinmesinin yüzde 35'ni karşılar. 1 avuç dolusu 200 kaloridir. Çekirdeği günde 1 avuç dolusu ile sınırlandırmak aşırı kalori alımını engellemek için ideal bir yol. Ayrıca, çekirdek tüketeceğiniz günlerde salatalarınıza yağ eklememek de yağdan gelecek kaloriyi dengelemek açısından önemli.”

False