İlk Yaş Partisi

“Bir tanemiz 1 yaşında!” İşte tüm anneler için en önemli doğum günü partilerinden ilki...

Haberin Devamı

“Bir tanemiz 1 yaşında”, işte tüm anneler için en önemli doğum günü partilerinden ilki. Ben de Hürriyet Aile’ye “Merhaba”dan sonra, ilk parti yazımı “İlk Yaş” partileri üzerine yazmaya karar verdim.

Tam 1 yıl önce bebeğinizi minik battaniyesi içinde kucağınıza almıştınız. Oysa ki şimdi tam 1 yıl sonra, sevgili bebeğiniz ilk adımlarını atıyor, ilk kelimelerini söyleyebiliyor ve kendine has özellikleri ile tüm ailenin sevgisini kazanmış durumda. Ve işte şimdi onunla geçen bu ilk yılın en büyük ödülü; “İlk Yaş Partisi”nin hazırlıklarını yapıyorsunuz. Zaman ne kadar da çabuk geçmiş (mi acaba?). Sanırım bu anneden anneye, bebekten bebeğe değişiyor.

Elbette bebeği ile geçirmiş olduğu ve geride bıraktığı ilk yılın heyecanını böyle bir parti ile kutlamak her annenin hakkı. "İşte 1 yılı geri de bıraktık ve bebeğimiz artık 1 yaşında" demenin heyecanı ve bunu tüm sevdikleri ile paylaşmak için anneler “ilk yaş” partilerine çok ama çok özen gösteriyorlar.

Aslında çocuklar için de ileri ki yıllarda gösterilmek üzere parti sırasında çekilen fotoğraflar, video çekimleri ve partiye ait saklanan belki birkaç süsleme malzemesi, misafirlere dağıtılan hatıra hediyelikler hepsi ama hepsi güzel bir anı olarak kalacak.

Haberin Devamı

Aslında doğumdan başlayarak yaşanan zorluklar ve yepyeni tecrübelerle geçen koskoca bir yılın sonunda her ebeveyn imkanları el verdiğince güzel bir “1 Yaş” partisi hazırlamaya çalışıyor çocuğuna.

Bu 1 yaş partilerinin hazırlıklarından bahsetmek istersek öncelikle davetlilerinin çoğunluğunu büyüklerin oluşturduğunu hatırlatmakta yarar var. Eğer bebeğin abi veya ablası yok ise elbette ki 1 yaşında ki bir bebeğin partiye çağıracak arkadaşları olmasını beklemiyoruz. Genellikle partiye davetli olan belki birkaç kuzen ve yakın arkadaşların çocukları olabilir ama benim edindiğim tecrübeler doğrultusunda genellikle 1 yaş partileri akrabaların, yakın arkadaşların davet edildiği yani çocuklardan çok büyüklerin davetli olduğu partiler oluyor. E durum böyle olunca da eğlenceden çok ikramlar ve süslemeler ön planda oluyor.

Haberin Devamı

1 Yaş partilerinde en önemli detay partinin zamanlaması; öğle uykuları uyuyan bebeğinizin uyku sonrasına veya öncesine göre parti saatinizi planlamalısınız. Aksi takdirde tüm parti boyunca bebeğiniz huzursuz olacak ve hem sizi hem de misafirlerinizi de huzursuzlandıracaktır.

Bir de tabii partinin başlama ve bitiş saatlerini çok uzun tutmamalısınız, yine bebeğiniz çabuk yorulacağından dolayı parti saatlerinizi çok kısa -2 saat gibi- planlamanız gerekiyor.

İleri ki yıllarda partilerinize palyaçolar, sihirbazlar çağırabilecek ve daha pek çok değişik aktivite ile partiye renk katmaya çalışacaksınız. Zaten yaşı ilerledikçe çocuğunuz da sizden bunları talep edecek ama benim tavsiyem bu “İlk Yaş“ partisine bu tarz bir etkinlik, aktivite eklememeniz. Hem çok fazla çocuk davetli olmayacağından boşuna masraf yapmış olacaksınız hem de bu tarz aktiviteler çocuğunuzu korkmasına sebep olabilir.

Haberin Devamı

1 yaş partiniz için yine bebeğinizin farklı bir mekanı yadırgayabileceğini ön planda tutarak çok fazla davetliniz yok ise partinizi evde kutlamanızı öneriyorum. Farklı, yeni bir mekan çocuğunuzun huzurunu kaçırabilir veya bebeğinizle birlikte sıklıkla gittiğiniz bir mekanı da partinizi kutlamak için tercih edebilirsiniz.

Aynı zamanda henüz ilk adımlarını atamıyor ve emekliyor ise parti boyunca emekleyebileceği temiz bir ortamın olması da bebeğiniz için önemli. Parti mekanına bebeğinizin mama sandalyesini getirip onu da dilerseniz tüllerle süsleyebilir, dilerseniz mama sandalyesi süslemesinde kullanabileceğiniz hazır malzemeleri de satın alabilirsiniz.

Haberin Devamı

Bundan sonrası partinizin temasını seçmeye kalıyor, tüm süslemeler, davetiyeler, parti tabakları, bardakları için 1 yaş temalı ürünleri seçebileceğiniz gibi kız çocukları için kelebekli, prensesli veya üzerinde sevimli hayvanların bulunduğu temalar erkek çocukları için de yine 1 yaş temalı ürünler veya üzerinde arabaların, itfaiye veya tamirci arabalarının veya deniz altı temasının olduğu ürünleri tercih edebilirsiniz. Tüm bu ürünleri dışarıdan temin edebileceğiniz gibi dilerseniz evinizde de bu ürünleri hazırlayabilir veya servis takımlarınızı ikramlarda kullanabilirisiniz.

Ama küçük bir bebekle parti sonrası tüm dağınıklığı toplayabilmek oldukça zor olacağından dolayı ben size kağıt tabak ve bardak kullanmanızı, hatta bunları yukarıda da belirttiğim gibi temalı seçmenizi tavsiye ediyorum. Hem bu şekilde kalabalık bir grupla baş etmeniz daha kolay olacaktır. Veya çok fazla masraf yapmak istemiyorsanız en azından pasta ikramında tek kullanımlık malzemeleri tercih edebilirsiniz.

Parti davetiyelerinizi hazır ürünlerden seçebileceğiniz gibi üzerinde bebeğinizin fotoğrafının bulunduğu hediyelik olarak saklanabilecek çerçeveleri veya sizin tarafınızdan hazırlanmış davetiyeleri de misafirlerinize parti öncesi dağıtabilirsiniz. Unutmayın bunların hepsi bu güzel günün anısına tüm sevdiklerinizce saklanabilecek ürünler olacaktır.

Haberin Devamı

1 yaş doğum günü partileri ile ilgili bir diğer önemli konu da doğum günü pastanızı davetli sayınızdan daha az kişi sayısına göre ısmarlamanız. Genellikle şekilli pastalar çok büyük ebatlarda hazırlandıkları için örneğin 30 kişilik bir davet için kimi zaman 15-20 kişilik pastalar da yeterli olabiliyor. Yine 1 rakamlı pasta ilk yaş partileri için en çok tercih edilendir.

Partiniz için fotoğraflarınızın çekimi veya video kaydı için bir yakınınızdan yardım isteyebileceğiniz gibi profesyonel bir fotoğrafçıdan da destek alabilirsiniz. Unutmayın, çocuğunuzun elbette tüm doğum günü partileri sizin için ve onun için özel olacak ama ilk yaş partisi sanıyorum bunların için de en özel olanı. Bu sebepten dolayı eğer bütçeniz de el veriyorsa hem bebeğinizin en güzel pozlarını yakalayacak hem de sevdiklerinizle bu özel günü ölümsüzleştirecek şahane fotoğraflarınız olabilir.

Unutmayın partinizi özel ve unutulmaz kılan sizlersiniz, sevgi dolu günler diliyorum.

Yazarın Tüm Yazıları