Diş Buğdayı Partisi

Minik bebeğinizin ilk dişi çıktığında inanılmaz bir heyecan ve mutluluk yaşarsınız. Bu heyecanı paylaşmak ve bu kutlamayı bir şölene dönüştürmek için de 'Diş Buğdayı' partisi düzenleyebilirsiniz.

Haberin Devamı

Bu haftaki konumuz Diş Buğdayı...

Minik bebeğinizin ilk dişi çıktığında inanılmaz bir heyecan ve mutluluk yaşarsınız. Bu heyecanı paylaşmak ve bu kutlamayı bir şölene dönüştürmek için de 'Diş Buğdayı' partisi düzenleyebilirsiniz.

Anadolu’nun hemen her yöresinde uygulanan eski bir kutlama geleneği olan 'Diş Buğdayı' günümüzde daha modern uygulamalarla kutlanmakta.

İlk dişin çıkışını kutlamak için yapılan 'Diş Buğdayı' partisi , çocuğun dişlerinin daha sağlam olması, çabuk büyümesi ve şansının iyi olması gibi iyi dileklerle yapılan, yakın çevrenizi ve ailenizi davet edebileceğiniz bir partidir. Tüm davetlilerde genellikle bu partiye katılırken bebeğe ufak tefek hediyeler de getirirler.

Aynı zamanda çocuğun hangi mesleği seçeceği üzerine varsayımların yapıldığı eğlenceli bir oyunu da var bu partinin.

[fotogaleri=278]

Haberin Devamı

Diş Buğdayı Parti Oyunu: 

Çocuğun içinden hangisini seçeceği merak edilen malzemeler bir tepsiye yerleştirilir. Bunlar steteskop, makas, kalem, kitap olabilir. Siz bu seçenekleri dilediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz. Oyun aslında çocuğun bu eşyalardan hangisini seçerse ileride o mesleği seçecek gibi bir inanışın olduğu eğlenceli bir oyundur.

Diş Buğdayı Tarifi

Kaynatılmış buğday şekerle harmanlanır ve üzerine nar, ceviz, fıstık içi, renkli şekerlemeler, kuruyemişler ve jelibon gibi süsler konularak hazırlanır. İçine boncuk, yüzük, altın veya madeni para gibi bir şey saklanır. Saklanan eşya kime çıkarsa çocuğa çeşitli armağanlar alır. Ama tabii sadece 25 kuruş da koyabilirsiniz. Bu durumda siz de bu 25 kuruş kime çıktıysa o kişiye vermek üzere bir hediye bulundurabilirsiniz.

Bİr diğer adet de çocuğun dişinin çıktığını ilk gören kişinin çocuğa bir hediye almasıdır.

Gelelim parti mekanının süslenmesine ve diğer hazırlıklara...

Öncelikle evinizi veya parti vereceğiniz mekanı bu temaya uygun balonlarla süsleyebilirsiniz. Yine davetlilere ikramlarınızı üzerinde çocuğunuzun resminin de olduğu 'Diş Buğdayı' temalı hazırlanan tabaklardan ve bardaklardan kullanabilirsiniz.

Haberin Devamı

Hatta misafirlerinize diş şeklinde pastalar, cupcakeler ve kurabiyeler de ikram edebilirsiniz.

Geleneksel olarak 'Diş Buğdayı' partinize katılan misafirlerinize dağıtmak için üzerinde yine diş resmi olan hediyelikler hazırlayabilirsiniz.

İçine bebeğinizin fotoğrafını koyabileceğiniz resim çerçeveleri de 'Diş Buğdayı' partileri için güzel bir hediyelik olabilir. Veya sadece minik keselerin içine lavanta koyup dağıtmanız da mümkün.

Tüm bu hazırlıklar aslında hayatımıza renk ve eğlence katmak için yapılan küçük heyecanlardır. İnanın bir partinin hazırlanması, misafirlerin davet edilmesi ve A’dan Z’ye yapılan tüm organizasyon çok ama çok keyifli.

Haberin Devamı

Bundan sonraki yazılarım Ekim ayı boyunca 'Cadılar Bayramı' üzerine olacak. Günümüzde hem okullarda hem de pek çok restaurant, cafe tarzı yerlerde hem çocuklara, hem yetişkinler yönelik “Korku Partileri” düzenlenmekte.

31 Ekim’de kutlanacak olan bu partilerle ilgili ipuçları ve pek çok parti alternatifi ile önümüzdeki haftalarda sizlerle olacağım.

Beni takip etmeye devam edin.

Sevgilerimle...

Yazarın Tüm Yazıları