GeriGamze Şenbursa Omzunuzun üzerine yatamıyor musunuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Omzunuzun üzerine yatamıyor musunuz?

Omzunuzun üzerine yatamıyor musunuz?

Bu sendrom uyku bozukluğuna bile neden oluyor.

Özellikle 25 yaş altı gençlerde görülen omuz sıkışması sendromu, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Fizyoterapist Dr. Gamze Şenbursa, omuz sıkışması sendromunun belirtilerini sıraladı ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.

Omuz sıkışma sendromu toplumun yüzde 16-40’ını etkiliyor. Bu sendroma boyama, marangozluk, yüzme, depolama, ev onarımı gibi kolunu sürekli ve kuvvet gerektirecek şekilde baş üstünde kullananlarda sık rastlanıyor.

 • 25 yaş altı: Birinci fazda; şişlik, yanma, iltihaplanma ve kanama oluşur. 25 yaş altı genç ve atletik bireylerde görülür. Omuzun kemik ya da yumuşak dokusunda hiçbir radyolojik değişiklik yoktur fakat eklem aralığı değişmiştir, geri dönüşümlü bir lezyondur. Tetikleyici hareketlerden kaçınıldığında hastalık hafifler.
 • 25-40 yaş arası: İkinci faz, fibrozis (bağ doku iltihabı) ve tendonit (tendonun iltihabı) oluşur. 25 -40 yaş arası aktif bireylerde görülür. Omuz manşetinde rahatsızlık hissi, skar ve kas liflerinde ayrılma vardır. Daha kronik ve tekrarlayıcı karakterdedir. Geri dönüşümlü olabileceği gibi hasar da bırakabilir, omuzdan farklı sesler duyulabilir.
 • 40 yaş üzeri: Üçüncü fazda kemikte dejenerasyon ve tendonda yırtık olur. 40 yaş üzeri bireylerde görülür. Omuz kaslarında kısmi ya da tam kat yırtığı oluşabilir. Kas hareketlerinde zayıflık, kemikte ekstra oluşumlar görülebilir.

Sıkışma sendromunun belirtileri nelerdir?

Sıkışma sendromunun çeşitli belirtileri var. En çok bilinen belirtiler omuz üzerine yatamama, baş üstü yapılan aktivitelerde kısıtlanma ve gece uykudan uyandıracak tarzda ağrı. Bunlara psikolojik sorunlar ve uyku bozuklukları da eklenebilir.

Tedavisi var mı?

Sıkışma sendromunda standart tek bir tedavi tekniği bulunmuyor. Analjezik ilaçlar, kortikosteroid enjeksiyonu, soğuk uygulama, yumuşak doku mobilizasyon teknikleri ve çeşitli egzersiz formları, manipulasyon ve cerrahi tekniklerden oluşan birçok yaklaşım bulunuyor. Profesyonel spor yapanlar için tedavinin ileri aşaması için özel eğitim ve yaptığı spora göre egzersizlerden oluşan fonksiyonel tedavi uygulanabilir. Bütün bu tedavilerin amacı ortopedik teknikleri kullanarak, ağrıyı azaltmak ve fonksiyonu tekrar restore etmektir.

Manuel tedavi yeniden yapılanmayı sağlıyor

Omuz sıkışma sendromunda çok etkin olan manuel tedavi diğer bilinen adıyla chiropraksis çok eski bir yöntemdir. Manuel tedavinin genel amacı yeniden yapılanmayı sağlamak, oluşan yapışıklıkların açılmasını hızlandırmak ve dokunun iyileşme kapasitesini arttırarak kişinin günlük veya spor yaşantısına dönüşünü hızlandırmaktır. Manipulatif tedavinin yumuşak dokulardaki (kas, bağ, tendon, eklem kapsülü, cilt) kısalan yapıların uzaması, problemli bölgeye kan akışının artması gibi birçok olumlu etkisi vardır.

77 hasta üzerinde uygulandı

Manuel tekniklerin etkinliğini araştırmak üzere Hacettepe Üniversitesi'nde 77 omuz sıkışma sendromu hastasında araştırma yaptığını söyleyen Dr. Şenbursa, ulaştığı sonuçlar hakkında ise şunları aktardı: “Hastalar 8 seans manuel tedavi veya egzersiz tedavisi almıştır. 2 senelik çalışmanın sonucu; uygulanan bütün teknikler hastaların ağrı ve hareket kapasitesi üzerinde etkin sonuçlar verdiğini göstermiştir. Kısa sürede etkili olan manuel tedavi, uzun süre etkilerini devam ettirmektedir.”

False