GeriGamze Şanlı Ak Rezene çayı regl ağrılarını azaltıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rezene çayı regl ağrılarını azaltıyor

Rezene çayı regl ağrılarını azaltıyor

Daha rahat bir regl dönemi için hangi besinler tüketilmeli?

Her ay regl döneminiz geldiğinde çoğu kadın gibi ağrı, sancı, tatlı isteği, gerginlik, sinirlilik ve şişkinlik mi yaşıyorsunuz? Doğru beslenerek bu semptomları en aza indirmenizin mümkün olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, regl döneminin rahat geçmesi için tüketmeniz gereken besinler hakkında bilgiler verdi.

Kadınlarda regl öncesi dönemde başlayıp ruhsal ve fiziksel belirtiler gösteren ve reglin başlamasından bir hafta kadar önce ortaya çıkarak reglin bitiminden bir kaç gün sonra kaybolan süreç, ‘adet öncesi sendromu’ (PMS) olarak tanımlanır.

B vitamini ve magnezyumdan zengin besinler tüketmek bu dönemde oluşan sancı ve ağrıyı gidermede yardımcı olur. Magnezyum kas kramplarını azaltırken, B grubu vitaminleri sinirsel iletinin güçlü olmasını sağlar. Rezene çayı, rahimdeki kasılmaları engelleyerek ağrının daha az hissedilmesini sağlamaktadır.

Tatlı krizlerini sağlıklı aşmanın yolları

Regl döneminde magnezyum düzeyi azalacağından tatlı isteği de pik yapmaktadır. Tatlı krizlerini önlemek için yeterli magnezyum almak gerekir. Tüm yeşil yapraklı sebzeler, rafine edilmemiş tahıllar, fındık, badem, ceviz, soya fasulyesi, kuru baklagiller, kakao, muz, avokado, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, yer fıstığı ezmesi, patates ve çikolata magnezyumdan zengin besinlerdir. Tahıllar, bulgur, et, süt, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller de B grubu vitaminleri almanızı sağlayacaktır.

Magnezyumun kalsiyumla birlikte tüketildiğinde sakinleştirici etkisi bulunduğunda 20 gram bitter çikolata ve bir fincan sıcak süt sizi hem sakinleştirecek, hem tatlı ihtiyacınızı karşılayacak hem de fazla kalori almanızı engelleyecektir. Dilerseniz aşağıdaki diyet sıcak çikolatayı da hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Diyet sıcak çikolata (150 kalori)

 • 200 ml light süt
 • 10 gr bitter çikolata
 • 1 yemek kaşığı dolusu şekersiz kakao

Süt ile kakao karıştırın sonra ısıtın. Biraz ılındıktan sonra içine çikolatayı ekleyerek eritin.

Gerginliğinizi azaltmak için kuru meyve tüketin

B6 vitamininden zengin bir beslenme, sinir sistemine olumlu etki edip gerginlik ve sinirlilik durumunu azaltacaktır. B6 vitamini, halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinen ‘serotonin’ üretimi için gereklidir. Et, balık, tam buğday unu, soya ürünleri, süt, brokoli, muz, havuç, ıspanak, taze fasulye, patates, avokado, kuru baklagiller, kuru meyveler B6 vitamininden zengindir.

Regl döneminde sinirli ve huysuzsanız brokoli, yumurta ikilisinden faydalanın. Brokoli zengin bir kalsiyum kaynağıdır ve yumurta ise D vitaminin doğal bir kaynağıdır. Omlette yan yana oldukça lezzetli duracaklardır.

Şişkinlik sorununa karşı ananas!

Şişkinlik ve ödem şikayetleriniz için taze ananas tüketin. Taze ananas, içeriğindeki bromelain enzimi ile vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur. Maydanoz, semizotu, ıhlamur, karahindiba, tarçın, kiraz sapı, mısır püskülü, beyaz- kırmızı lahana ödem atıcı etki gösterir. Ayrıca reglden ortalama bir hafta önce tuz kısıtlanmasına gitmek fayda yaratacaktır.

Potasyumdan yüksek beslenmek gerginlik ve şişkinliğin azalmasını sağlar, kuru baklagiller, fındık, taze fasulye, enginar, muz, kayısı, portakal, havuç, ıspanak, maydanoz, dereotu potasyum kaynakları arasındadır.

Demir kaybına karşı hangi besinler tüketilmeli?

Kanamaya bağlı olarak demir kaybı da yaşanmaktadır. Bu kaybı yerine koymak için günlük ortalama 90-120 gr kadar kırmızı eti, hindi, tavuk ve balık tüketilmelidir. Yumurta, üzüm, pekmez, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve fındık, fıstık, susam gibi besinler, demir için iyi kaynaktır. 

False