GeriFunda Öztürk Alban Sarkmış Kollara Son
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarkmış Kollara Son

Sarkmış Kollara Son

İşte sizi hayalinizdeki kol ve göğüslere kavuşturacak egzersizler...

Kollarımız en çok kullandığımız uzuvlarımızdır. Ellerimizle günlük yaşam temposu içinde hayatımızın önemli bir kısmını paylaşırız. Ellerimiz ve kollarımız yaşam içinde en sık kullandığımız parçamız olsa da kilo alış verişlerimiz de ve orta yaş döneminde formunu kaybeder. Sarkık kollar, görüntüsü ile giyim zevkimizi zora sokup, düşen direnci ile gün içinde eskiden kolaylıkla yaptığımız işleri artık zorlanarak yapmamıza neden olurlar.

Yalnız kollara değil tüm üst bedenimiz olarak baktığımızda, göğüs kaslarımız da yıllara yenilerek deforme olur. Aynalarla küstüren, şık bluzlarla vedalaştıran bu sorunlar özellikle 25-35 yaş aralığında tedbir alınmazsa, ilerleyen yaşlarda çok fazla müdahil olamayacağımız, belki estetik cerrahi ile çare arayacağımız sorunlar olacaktır. Spor Okulları Koordinatörü Funda Öztürk Alban üst beden ve kol egzersizlerini anlattı.

Birçok genç kız ve kadının, sırf göğüsleri küçük veya formsuz diye kambur durduklarını biliyor muydunuz? Ya da kaçının sırf bu yüzden estetik operasyon geçirdiğini.

Bedenimiz ile ilgili olarak yapılacak tek şey düzenli egzersiz yapmaktır. Kollar için, göğüsler, kalçalar, göbek ve basen için, kısacası tüm beden ve sağlıklı yaşam için yapılacak en doğru hareket egzersizle yaşamak ve kendinizle barışık olmaktır. Bunun için büyük salonlara, ayrılacak saatlere, ciddi bütçelere gerek olmadığı gibi, düzenli yürüyüş ve koşu ile, yüzme veya evde yapılacak aerobik veya pilates ile egzersizi hayatınızın bir köşesine yerleştirebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız egzersizlerle günde sadece 15-20 dakikanızı ayırarak yapacağınız çalışmalar, sizi hayalinizdeki kollar ve göğüslere kavuşturacaktır. Dimdik omuzlar, sıkı kollar ve form da göğüsler için sadece 15 dakika… Sonra tüm vatkaları ve uzun kolluları hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Hareketlere başlamadan önce suyunuzu yanınıza almayı unutmayın. Egzersize uygun giyinmeyi, hareketler arasında derin nefesler alıp vermeyi ve bu hareketleri yapmanızda sakınca teşkil edecek bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmayı da...

İşte size evde yapabileceğiniz birkaç düzenli kol ve üst beden egzersizleri…

1- Önce kollarımızda ve üst bedenimizde dolaşımı hareketlendirmek için ayakta durup kollarımızı öne geriye, yukarı aşağı ve yanlara hareket ettirelim. 4x8 tekrar.

  Sarkmış Kollara Son

2- Avuç içlerimizi göğüs hizasında birbirine yapıştırıp kollarımızı güçlü bir şekilde birbirine doğru itelim. Bu sırada göğüs ve kollarımızda direnci hissedelim. 10’a kadar sayıp bırakalım. 4x10 saniye.

Sarkmış Kollara Son


3- 2. pozisyondaki hareketin tam tersini, yani çekme hareketini yapalım. Parmaklarımızı göğüs hizasında kenetleyip açmak ister gibi çekelim. 10’a kadar sayıp bırakalım. Bu sırada göğüslerimizde ve kollarımızın alt kısmındaki direnci hissedelim. 4x10 saniye.

Sarkmış Kollara Son


4- Önce sağ sonra sol kolumuzu sırtımıza doğru uzatıp diğer elimizle gerelim. 4x8 tekrar.

Sarkmış Kollara Son


5- Boş bir duvarın önünde duralım. Duvardan bir adım kadar uzaklaşalım. İki elimizle birden duvara yaslanalım. Kendimizi duvara yaklaştırıp uzaklaştıralım. Bu sırada kollarımızda, omuz ve göğüs bölgemizde çalışmayı hissedelim. 4x4 tekrar

Sarkmış Kollara Son

6- Bir kapının arasında duralım. İki elimizle kapının yanlarını tutup arada öne doğru bir adım atarak kapıyı sürükleyecekmiş gibi itelim. Bu arada kollarımızın ve göğsümüzün çalıştığını hissedelim. 4x10 saniye.

Sarkmış Kollara Son

False