GeriFunda Öztürk Alban Çocuklar için yaza özel spor branşları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklar için yaza özel spor branşları

Çocuklar için yaza özel spor branşları

Yaz aylarında çocukların mutlaka tanıştırılması gereken sporlar...

Yaz ayları, açık alanda spor yapabilmek için hava şartlarını, özellikle kışın sık sık hastalanan çocukları düşünürsek en uygun zamandır. Yaz aylarına özel spor branşları diyince ilk akla gelen spor branşları su sporlarıdır. Onu, tenis, bisiklet, futbol, binicilik, okçuluk, doğa sporları vb. branşlar takip eder.


Çocuklar için yaza özel spor branşları

Ülkemizde çocukların spora genel olarak basketbol, futbol, voleybol, yüzme gibi branşlarla başladığı düşünülürse alternatif branşların yeterince tanıtılmadığı, çocukların denemelerine fırsat verilmediği görülmektedir.

Maddi imkânlar, eğitmen azlığı, mekan eksikliği gibi nedenler dolayısı ile yaygınlaşamasa da bu branşların deneme olasılığı bulan çocukların, hem çok sevdikleri ve bu sporlara gönül verdikleri, hem de oldukça başarılı oldukları bilinmektedir.

Yaz aylarında çocukların mutlaka tanışmasını önerdiğimiz branşlar: Su sporları ve yüzme, okçuluk, bisiklet, binicilik ve tenis branşlarıdır.


 Çocuklar için yaza özel spor branşları 

Su sporları: Yüzme, yelken, su topu, kürek, kano, senkronize yüzme gibi branşlar ülkemizde genel olarak yaz aylarında tercih edilir ve çocuklar için eğitim süreçleri genel olarak yüzme eğitimi ile başlar ve 3 yaş itibari ile tanışma programları, 6 yaş itibari ile temel eğitim ve genel olarak 9 yaştan sonra teknik eğitim başlanabilir. Çocukların yetenekleri ve bedensel becerilerine göre programlar değişkenlik gösterir.


 Çocuklar için yaza özel spor branşları 

Okçuluk: Ata sporumuz olan okçuluk branşında dikkat gelişimi ve motivasyon desteklendiğinden son zamanlarda en çok rağbet gören branşlardan biri olmuştur. 5-6 yaştan başlayarak tanışma programı, 9-10 yaş itibari ile temel eğitim ve genel olarak 9 yaştan sonra teknik eğitime başlanabilir. Çocukların yetenekleri ve bedensel becerilerine göre programlar değişkenlik gösterir.


 Çocuklar için yaza özel spor branşları 

Bisiklet: Minicik başlar pedal çevirme hikayemiz. 3 tekerlekli bisiklet, denge tekerleklerinin çıkarılması erken 2 tekerlekli ile artar beceriler. Manevra kabiliyetinin artması ve sürat te eklenince eğlenceden spora dönüşüverir Bisiklet. Büyük küçük herkesin çok sevdiği, kardio bir spor branşıdır.


 Çocuklar için yaza özel spor branşları 

Binicilik: Yine 3-5 yaş itibari ile atlar ve midillilerle tanışan çocuklar için kısa turlar başlangıçtır. Hayvanlarla tanışmak ve onlara dokunmaktır ilk adım. Korkmadan onlarla birlikte hareket etmeye başlar ve ritmi yakalayanlar daha sonra bir bütün olurlar. At terbiyesi, atlama, koşu ve atlı dayanıklılık dallarında eğitim alan çocuklar için hazır bulunuşluk yaşı değişkendir.


 Çocuklar için yaza özel spor branşları 

Tenis: Kort tenisi olarak da bilinen tenis sporunda dikkat ve odaklanmanın artması nedeni ile özellikle dikkat dağınıklığı olan çocuklara özellikle önerilmektedir. 3-6 yaş itibari ile tanışma, 6 yaş itibari ile temel eğitim ve genel olarak 9 yaştan sonra teknik eğitime başlanabilir. Çocukların yetenekleri ve bedensel becerilerine göre programlar değişkenlik gösterir.

Hastalanma ihtimalinin en aza indiği, farklı ve ilgi çekici bu branşların yaz aylarında iken mutlaka denenmesini ve çocukların bu branşlarla tanışmasını sağlayınız.

Dikkat, uyum, koordinasyon gibi becerilerin gelişimi için bir de bu branşları deneyin.

Funda Öztürk Alban

False