GeriFunda Öztürk Alban Bebek Beklerden Egzersizin Nimetleri Neler?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebek Beklerden Egzersizin Nimetleri Neler?

Bebek Beklerden Egzersizin Nimetleri Neler?

Sağlık bir hamilelik dönemi, sağlıklı bir bebek için ön koşul: Egzersiz!

Neden bebek beklerken egzersiz yapmamız gerektiğini kısaca düşünürsek, öncelikle hamileliğin güçlü, sağlıklı ve mutlu geçirmemiz gereken bir dönem olduğunu hatırlamak gerekir.

Bu dönemde gücünüz, direnciniz, genel sağlık durumunuz ve mutluluk hormonunuz en büyük yardımcınız olacaktır. Bebeğiniz sizinle yaşayan küçücük bir hayat olarak, sağlığını ve mutluluğunu sizden alacak ve ona verdiklerinizle var olacaktır.

Egzersizin Bebeğe Faydaları

Hamilelik dönemindeki egzersizin bebeğe olan pozitif katkılarını, hem hamilelik sırasında hem doğumda hem de doğum sonrasında bebeğe yardımcı olur diye sıralayabiliriz.

Hamileyken egzersiz yapan anne adayı, bebeğinin sağlıklı ve mutlu, direnci yüksek ve güçlü olacağını bilmeli, doğumda da olası her türlü soruna karşı bebeğinin de onunla direneceğine inanmalı, doğduktan sonra da büyürken tüm pozitif etkileri yaşamaya devam edeceği bilinciyle sporu daima yaşamının bir parçası olarak kabul etmeye devam etmelidir.

Anneye Faydaları

Egzersiz yapan anne adayı ağırlaşan ve kilo alan bedenini kontrol etmeyi, kilo alımını dengeleyip sağlıklı sınırlar içinde tutmayı bilmeli, doktorunun önerisi ile hareket edip, normal bir hamilelik sürecinde 3. Aydan başlayarak, eğer doktoru bırakmasını önermiyorsa doğuma kadar değişen ölçülerde egzersizine devam etmelidir. Bu faaliyetin hamileliği boyunca onun bedensel ve psikolojik değerlerini dengede tutacağını, omurga sorunlarını, sırt ağrılarını ve bel ağrılarını engelleyeceğini, doğumda güçlü ve kontrollü olmasını sağlayacağını bilmeli.

Hamileliğin verdiği mide bulantısı, kramplar, varisler, dolaşım bozuklukları, sindirim sorunları ve genel halsizliğe iyi geleceğini unutmadan, bir uzman eşliğinde ve mutlaka doktor takibinde egzersizlerine devam etmelidir. Doğumdan sonra aldığı kiloları verirken, bebeğinin ilk ayların da ki rutin ihtiyaçlarını karşılarken daha güçlü olması gerektiğini, egzersiz yaparak tüm bu sorunlardan çok daha kısa sürede kurtulacağını unutmamalıdır.

Özel şartlarda hamile kalan anne adaylarının doktor onayı olmadan bir uzman yardımı almadan kesinlikle kendi iradeleri ile egzersiz planlamaması, bebeği ve kendi adına risk almaması gerekir.

Hamilelikte En İyi Egzersiz Hangisi?

Hamilelik döneminde yapılabilecek en ideal egzersiz yüzmedir. Suyun pozitif etkilerini kullanarak, vücut ağırlığını suyla paylaşarak, sakatlanma riski olmaksızın, eklemlere ve kaslara yük bindirmeden hamilelikte yapılabilecek en risksiz egzersiz yüzmedir. Yaz aylarında hamile olmanın en güzel yanı suyun zevkini bebeğinizle paylaşabilmektir. Hafta da 3 gün 15- 20 dakika ayırarak sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Yüzme imkanı olmayan anne adayları için doğru bir yürüyüş ayakkabısı ile yine 20-30 dakikalık yürüyüşler, evde yapabileceğiniz normal doğumu da kolaylaştıracak basit hareketler, kültürfizik hareketleri yapılabilir, hamile egzersizleri planlayan uzman hocalardan yardım alabilirsiniz.

Hamilelik toplumsal inanışlarımızla birlikte genelde her şeyden sakınılan, “Aman yürüme, aman oturma, kalkma, sen yat dinlen, bunu da bebek için ye, sen iki canlısın” inanışlarıyla tam bir kaosa dönen ve hayata mola vermek şeklinden çıkarılıp, yaşama daha mutlu, daha güçlü sarılmamız gereken, en değerli zamanlara dönüşmelidir.

Funda Öztürk Alban

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False