GeriFiliz Ak Amniyosentez kabusunuz olmasın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amniyosentez kabusunuz olmasın

Amniyosentez kabusunuz olmasın

Çoğu anne adayının korkulu rüyası olan bu test hangi durumlarda yapılır?

Amniyosentez, özellikle ileri yaş gebeliklerinde bebeğin sağlık durumunu kontrol etmek amacıyla yapılan bir tanı testidir. Bu test çoğu anne adayının korkulu rüyasıdır aynı zamanda. Peki, amniyontez sanıldığı kadar korkulu mudur, nasıl ve kimlere uygulanır? Operatör Dr. Filiz Ak, bu testle ilgili tüm merak edilenleri aktardı.

Gebeliğin 16.haftasından itibaren uygulanabilen, genellikle kromozom anomalisi, metabolik hastalıkların belirlenmesi veya enfeksiyon hastalıklarının tanısının konulması için yapılan bir yöntemdir.

NASIL UYGULANIR?

Ayrıntılı ultrason yapıldıktan sonra, anne adayının karın cildi temizlenir, ultrason eşliğinde bu amaçla yapılmış uzun ve ince bir iğne ile girilerek önce rahmin içine sonra da amniotik sıvının bulunduğu keseye girilir. Yaklaşık 20-30 cc. sıvı, enjektöre çekilir. Sonra tekrar ultrason ile kontrol edilerek, iğne çıkarılır ve işlem biter. Eğer ikiz gebelik varsa ve bebekler tek kese içindeyse mümkün olduğunca uzak iki noktadan iki ayrı sıvı alınarak işlem gerçekleştirilir. Bebekler farklı keselerde ise her bir keseden ultrason eşliğinde ayrı ayrı girilip örnek sıvı alınır. Aynı keseye tekrar girmemek için birinci işlemi takiben o keseye anne ve bebeğe zararı olmayan renkli bir boya verilerek bu sorun aşılmış olur. Alınan sıvı oda sıcaklığında olmak koşulu ile laboratuvara verilir. Sıvı miktarı, 16. haftadaki bir gebelikte tüm amniotik sıvının %10’u kadardır. Yaklaşık olarak bu miktar, 3 saat içinde sağlıklı bir gebelikte telafi edilerek yerine konulmaktadır.

RİSKLER

Ultrason olmadığı dönemlerde, enjektöre sıvı gelmemesi ve iğnenin pek çok defa çıkarılıp başka yerden girilmesine yol açabilmekteydi. Bu da enfeksiyon riskini artırmaktaydı ancak günümüzde bu risk minimuma inmiştir. %1 – 2 oranında su gelmesi şeklinde görülebilir fakat birkaç günde iyileşir. Eğer eşiyle RH uyuşmazlığı olan bir gebe söz konusu ise işlemden sonra anne adayına bir doz ‘Anti-D Gamma-Globulin’ uygulanır. Operasyondan sonra birkaç gün ağır işler yapılmamalı, cinsel ilişkiye girilmemelidir. Ateş çıkması, su gelmesi, kanama ve kokulu akıntı olması gibi durumlarda mutlaka doktora haber verilmelidir.

HANGİ DURUMLARDA VE KİMLERE YAPILABİLİR?

Tekrarlayan düşüklerde,

Tarama testinde yüksek risk bulunmasında,

Ultrason ile muayenede bebekte anomali şüphesi olması ve saptanması durumunda,

Daha önce anomalili bebek doğurmuş olanlarda,

35 yaşın üstündeki gebeliklerde,

Karı koca akraba evliliği yapmışsa ve kalıtsal bir hastalık olduğu biliniyorsa,

X kromozomuna bağlı olarak geçen bir kalıtsal hastalık riski varsa cinsiyetin bilinmesi adına,

Bebeğin akciğerinin olgunlaşıp olgunlaşmadığını araştırmak için yapılabilir.

Özetle;

Alınan sıvı genetik analiz için laboratuvara gönderilir. Sayısal ve yapısal anomali araştırılır. İlk sonuçlar 24 saatte, güvenilir rapor ise 3 hafta sonra çıkar. Bir kromozom anomalisi saptanmışsa, laboratuvar raporda bunu bildirir ancak cinsiyet belirtilmesi ülkemizde yasaktır. Eğer tahlil sonucu normal çıkmışsa hata payı oldukça düşüktür. 

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False