GeriFerin Batman Akşamdan kalmalar neler tüketmeli?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akşamdan kalmalar neler tüketmeli?

Akşamdan kalmalar neler tüketmeli?

İçki sonrası mide bulantısı ve baş ağrısı çekenlere özel besinler…

Dün gece içkiyi fazla kaçırdınız, şimdi ise mide bulantısı ve baş ağrısından şikayetçisiniz. Peki, bu şikayetlerden ve alkolün etkilerinden kurtulmak için neler tüketmelisiniz? Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Ferin Batman, alkol sonrası yenilip içilmesi gereken gıdaları listeledi.

Yumurta: İçinde bulunan sistein adı verilen aminoasit, alkolün yıkıcı etkisine sebep olan asetaldehit maddesini ortadan kaldırır. Ayrıca vücudun bir an önce direncini toplamasını sağlar.

Muz: Alkol aldığınızda çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Bu da vücudunuzdaki suyun ve potasyumun atılmasına neden olur. Potasyum seviyesindeki düşme ise kaslarda zayıflık hissi, titreme ve yüksek tansiyon olarak ortaya çıkar. Bir adet muz yiyerek kaybettiğiniz potasyumu yerine koyabilirsiniz.

Domates suyu: Tükettiğiniz alkol, karaciğerinizin aşırı çalışmasına yol açar. Metabolizmanın bu noktadaki sıkıntısını aşmak için bir bardak domates suyu için. Böylece hem kan şekerinizin düzenlenmesine katkıda bulunursunuz hem de vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı alırsınız.

Meyve suyu: Taze sıkılmış meyve suyu, hem vücudun kaybettiği suyu kazanmasını hem de karaciğerin kendini yenilemesi için gerekli antioksidanları almasını sağlar. Ayrıca kan şekerinizi yükseltip enerji kazanmanıza da yardımcı olur. C vitamini, alkolün hızla atılmasına yardımcıdır.

Su: Kaybolan sıvıyı geri alın. Su kaybı mutlaka ciddiye alınmalı çünkü baş ağrısının da yorgunluğun da altında yatan sebeplerden en büyüğü budur. Mutlaka su içmelisiniz.

Çikolata ve kafein: Son araştırmalar, alkol sonrası kakao oranı yüksek çikolataların yenmesinin damarları rahatlatarak, vücudun daha çabuk toparlanmasını sağladığını gösteriyor. Philadelphia’daki Thomas Jefferson Üniversitesi’nden Michael Oshinsky ve arkadaşları, alkolün başta baş ağrısı olmak üzere olumsuz etkilerini ortadan kaldırmanın yollarından birinin kahve ve aspirin içmek olduğunu bilimsel olarak kanıtladı. Farelerde yapılan deneylerde kahve-aspirin ikilisinin akşamdan kalanları kendilerine getirmek için en iyi çözüm olduğu ortaya çıktı. Kafein ve bir miktar ağrı kesicinin çok olumlu etkisi olduğunun altını çizen Oshinsky, bu ikiliye başvurmak için en iyi zamanın ise olumsuz etkilerin zirve yaptığı, alkol tüketiminden dört saat sonra olduğunu vurguladı.
Baharatlar: Sindirime yardımcı olan rezene, ıhlamur ve adaçayı içebilirsiniz. Yine toksinlerin atılması için vücudu terleten zencefil, acı biber, karabiberi tercih etmelisiniz. Nanenin ağrı giderici özelliğinden faydalanmak için naneyi salatalarınıza bolca doğrayabilir, bitki çaylarınıza katabilirsiniz. Alkol sonrası mide bulantısı yaşıyorsanız zencefil çok iyi gelecektir.

Ekmek-peynir ikilisi: Hassas mideler, alkol sonrasında sürekli peynir ekmek gibi mideyi bastıracak besinler arayabilir. Bu durumda, ekmeği kızartmadan lor peyniri ile birlikte tüketebilirsiniz.

Kahvaltınızda vücudunuzu tazeleyecek meyveler ve yulaf - yoğurt karışımı, öğle yemeğinde çorba, akşam ise ızgara tavuk veya balık tüketerek günü tamamlayabilirsiniz. 

False