Engel olma bırak yapsın

Siz çocuğunuza yapma etme dediğiniz için o merakını yenmekten vazgeçmeyecektir.

Haberin Devamı

Bebekler emekleme dönemi ile beraber meraklarını yenmek için sürekli hareket halindedir. Bu süreklilik nesneleri tanıma, onları kullanmaya çalışma ile devam eder. Emekleme sonrası atılan ilk adımlar ve kendini başına yürümeye başladığında da bu merak devam eder. Merak bebeğin motor gelişimi için önemli bir kavramdır.

Engel olma bırak yapsın

Elbette bu dönemde küçük kazalar kaçınılmaz olacaktır. Zire emekleme döneminde masa örtüsünü aşağıya çekme, ya da ayağa kalkmaya çalışırken masaya tutunurken bazen istenmeyen kazalar yaşanabilir. Bu kazaların yaşanmaması içinse ebeveynler çocukları frenlemeye kalkar. Çocuk hem beyinsel gelişimi hem fiziksel gelişimini artırmaya çalışırken önüne ‘yapma, etme’ gibi kelimelerden oluşan duvar örülmesi doğru değildir. Zira çocuk bu dönemde hem merakını giderip öğrenmeye çalışırken hem de enerjisini boşaltmaktadır. Eskilerin deyimi ile ‘başımıza icat çıkarma’ sözünü hatırlatırcasına kurulan ve olumsuzluk anlamına gelen ‘yapma, etme’ gibi kelimeleri kullanmak yerine onun bu merakının giderilmesine, enerjisinin boşaltılmasına ve öğrenmesine yardımcı olmak daha doğrudur.

Haberin Devamı

Siz çocuğunuza yapma etme dediğiniz için o merakını yenmekten vazgeçmeyecektir. Zira öğrenebilmesi için o nesneleri tanıması gerekir. Bunun yerine çocuğun yaşayabileceği küçük kazaların önlenmesi için tedbir almak daha doğrudur. Örneğin masanın üzerinde bulunan vazo vs gibi nesneleri kaldırmak, devrilebilecek kitaplık vs. gibi nesneleri sabitlemek hem onun öğrenmesini kolaylaştıracak hem de olası kazaların yaşanmasının önüne geçecektir.

Engel olma bırak yapsın

Dahası çocuğunuzla bu dönemde kuracağınız doğru iletişim çok önemlidir. Zira çocuğunuz söylediğiniz her şeyi içselleştirir; bu dönemde kuracağınız olumsuz kelime ve cümleler onun özgüvenini sarsacak ve bu olumsuzluğu kodlayarak tüm hayatı boyunca bu alanlarda başarısız olacağını düşünecektir. Bu nedenle en değerli varlığınız olan çocuklarınızı yetiştirirken bilinçli olmak onları geleceğe sağlıklı ve kendine güvenen bireyler olarak hazırlamak için kullandığınız her kelimenin önemi olduğunu unutmayın.

Haberin Devamı

Doğru iletişimse bunun anahtarıdır.

Sevgiyle kalın…

Yazarın Tüm Yazıları