GeriFatma Yıldız Saçlarınızın hızlı uzaması için soya tüketin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saçlarınızın hızlı uzaması için soya tüketin

Saçlarınızın hızlı uzaması için soya tüketin
Abone Olgoogle-news

Proteinden zengin soya fasulyesi saçları hızlı uzatıyor.

Saçlarımız günde ortalama 0,35 mm uzar. Dolayısıyla saçın uzayabilmesi için saç kökünün kaloriye, proteinlere, eser element ve vitaminlere ihtiyacı vardır. Saç gelişiminin hem kalitesi hem miktarı kişinin beslenmesiyle yakından ilişkilidir. Sağlıklı uzayan saçlar için protein, mineral ve vitaminlere ihtiyacımız vardır ancak saçların gelişiminde besinlerin rolünden bahsedildiğinde, yoğun bir bilgi kirliliği ve yanlış inanışlarla karşılaşırız. Bazı destek ürünleri gereksiz yere tüketilerek, yarar sağlamadıkları gibi dengeleri de bozarak zararlı, toksik olabilirler.

Sağlıklı ve hızlı uzayan saçlar için neler yapılmalı?

 • Saçların sağlıklı uzaması için ilk olarak yeterince kalori almak gerekir. Saçların uzaması için saç köklerinin enerjiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle sağlıksız diyet yapanların ve günlük kalori alımı 1000 kilokalorinin altında olanların saçları incelir, kolay kırılır, uzaması azalır ve dökülme artar. Saç kökü, saç üretebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar, bu nedenle saçlarımızın sağlıklı uzaması için ihtiyacımız olan kaloriyi almamız gereklidir.
 • Saçlarımızın, sağlıklı uzaması için almamız gereken diğer yapıtaşı proteindir. Saçın kimyasal yapısının %80’ini keratin adlı protein oluşturur. Dolayısıyla et, balık, yumurta gibi yiyeceklerden yeteri kadar tüketmek, saçların sağlıklı uzamasına katkı sağlar.
 • Sağlıklı saç uzamasını sağlayabilmek için en dikkat edilmesi gereken konu demir eksikliğidir. Çünkü demir eksikliği kadınlar arasında sık görülen bir sorundur. Sağlık saçlar için kandaki demirin yeterli olması yetmez, demir depolarının da yeterli olması gerekir. İdeal saç gelişimi için ferritin düzeyinin 70 ng/ml olması önerilir. Eğer demir, bu düzeyin altında ise demir ilaçları kullanmak gerekir.
 • Çinko, vitamin B12, esansiyel yağ asitleri (linoleik asit ve alfa-linoleik asit gibi) sağlıklı saçlar için gereklidir. Eksiklik olmaksızın bu ürünlerle yapılan desteğin herhangi bir fayda sağlamadığı gözlenmiştir. Fakat beslenme bozukluğu olan kişilerde, mutlaka tetkik edilmeli ve eksiklik varsa dışarıdan alınmalıdır.

Saçların daha hızlı uzaması için besin takviyeleri

Sarı darı ekstresi: Sarı darı, içinde silisik asit, aminoasitler, vitamin ve mineraller bulunan doğal bir üründür. Sarı darı ekstresi, sistein ve kalsiyum pantotenat içeren destek ürünleri saçlarımızın daha hızlı uzamasına katkı sağlayabilir.

Soya: Proteinden zengin soya fasulyesinin saç gelişimine olumlu etkileri olduğu öne sürülmüştür.

Selenyum: Saç uzamasına katkı sağlar. Fakat normal şartlarda eksikliği görülmez. Ancak ileri beslenme bozukluğunda ve toprağın selenyumdan fakir olduğu bölgelerde selenyum eksikliği görülebilir. Selenyumun yüksek dozlarda zehirlenmelere neden olabileceği, fazlasının da saç dökülmesi yapabileceği unutulmamalıdır.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı
Dermatolog Dr. Fatma Yıldız

False