Gebeliği etkileyen jinekolojik hastalıklar nelerdir?

Gebeliği etkileyen jinekolojik hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Özellikle de tüp bebek tedavisine başlamadan önce mutlaka tüm tetkiklerin yapılması çok önemlidir.

Haberin Devamı

Gebe kalmayı ve gebelik sürecimi etkileyen jinekolojik hastalıklar ile ilgili herhangi bir tedavi uygulanmaması durumunda düşük, erken doğum, ölü doğum ya da doğumsal anomali gibi istenmeyen durumlar yaratabilir. Peki, gebeliği etkileyen jinekolojik hastalıklar nelerdir?

MİYOMLAR 

Miyomlar kısırlığa ve düşüğe neden olabilen oluşumlardır. Bu nedenle eğer gebelik planlanıyorsa mutlaka kontrol edilmeliler. Miyomlar eğer küçük boyutlu ise gebeliğe engel olmayabilirler.

Ayrıca miyomların küçük boyutlu olduğu durumlarda gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi mümkün. Ancak miyomlar hormon değişimlerinden etkilendikleri için gebelik süresince büyüyebilirler.

Büyüyüp rahim ağzını kapatan miyom oluşumları doğum yapmaya engel olabilir. Ayrıca bu oluşumlar erken doğum riskinin artmasına da neden olur.

Haberin Devamı

Miyom oluşumları rahim ağzını kapatırsa doğumun mutlaka sezaryen ile yapılması gerekir. Hamilelik öncesinde cerrahi müdahale ile alındıysa kişinin normal doğum yapabilmesi için operasyon bölgesinin tam anlamıyla iyileşmiş olması lazım.

ÇİKOLATA KİSTİ (ENDOMETRİOZİS)

Halk arasında çikolata kisti olarak da bilinen ‘endometriozis’, rahim içerisinde bulunan endometrium dokusunun karın içerisinde farklı bölgelere yerleşmesine verilen isimdir.  Bu oluşumların nedenleri bilinmez. Fakat kadınlar arasında oldukça yaygın olduğu ve pek çoğunun geç teşhis edildiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış durumda.

Kadınların %10’unun yaşadığı sorunlardan birisi olan endometriozis kısırlığa neden olabilir. Ayrıca tekrarlayan düşüklere de neden olabilen endometriozisler yumurtalama fonksiyonunu bozan, spermleri öldüren toksinler üreten, embriyonun tutunmasını ve gelişmesini etkileyen oluşumlardır.

Endometriozis hormonlara bağlı olarak ilerleyen bir rahatsızlık olduğu için özellikle hamilelik esnasında oluşması pek mümkün değil. Fakat hamilelik öncesinde oluşan endometriozislerin mutlaka tedavi edilmesi çok önemli. Endometriozislerin hamilelik ile birlikte iyileştiği de görülür.

JİNEKOLOJİK OPERASYONLAR

Gebelik öncesinde geçirilen jinekolojik operasyonlar sonucunda kalan skar dokuları (yapışıklıklar) gebe kalmayı zorlaştırabilir. Ayrıca bu dokular düşük ihtimalinin artmasına neden olabilir.

Haberin Devamı

Rahim ağzı operasyonlarından sonra hamile kalan kadınlarda rahim ağzı yetmezliği ortaya çıkabilir. Bu sorun ile birlikte düşük ihtimali artacağı için mutlaka önlem alınması gerekir.  

[fotogaleri=2627,2173]

Yazarın Tüm Yazıları