"Vazektomi sonrası sertleşme problemi korkusu" ne kadar gerçek?

Gebeliğin önlenmesinde %99.9’un üzerinde bir etkiye sahip olduğu bilinen ve spermlerin meniyi oluşturan diğer sıvılar ile birleşmesini engellemek amacıyla gerçekleştirilen vazektomi oldukça güvenli bir cerrahidir. Son yıllarda hızla yaygınlaşan bir doğum kontrol yöntemi olarak ön plana çıkan vazektomi yalnızca, gerçekten çocuk sahibi olmayı planlamayan erkekler tarafından tercih edilmelidir. Bu hafta köşemi vazektomi yaptırmayı düşünen ancak “vazektomi sonrası sertleşme problemi olur mu?” sorusunun yanıtlarını merak eden okuyucularıma ayırdım. Her zaman ki gibi, asıl sorunun yanıtını sunmadan önce “vazektomi” cerrahisine kısa bir açıklama getirmek istiyorum.

Haberin Devamı

Vazektomi Nedir? Nasıl Yapılır?

En güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olan vazektomi, spermleri testislerden penisteki idrar çıkış kanalına taşımakla görevli ana sperm iletim yolunun kesilmesi, bağlanması veya yakılması gibi farklı tekniklerle gerçekleştirilebilen bir cerrahidir. Bu şekilde sperm hücrelerinin meni ile buluşması bloke edilerek meni içerisinde sperm hücresinin kalmaması sağlanır ve yumurtanın döllenme ihtimali engellenerek gebelik oluşumu olasılığı %99.9’un üzerinde önlenebilir. Her ne kadar vazektomi ile spermlerin meniyle buluşması engellense de meninin sperm hücrelerinden tamamen arındırılması adına operasyondan sonra 10 – 20 kez mastürbasyon yapılması önerilir. Vazektomiden yaklaşık 1 ay sonra gerçekleştirilen ve art arda tekrarlanan spermiyogram testi ile menide sperm hücresinin var olup olmadığı belirlenmelidir.

Haberin Devamı

Vazektomi oldukça güvenli bir operasyondur ve yaklaşık 30 dakikada tamamlanır. Ek bir cerrahi ile kombine edilmeyecekse klinik ortamında lokal anestezi ile gerçekleştirilir.

Peki vazektomi sonrası sertleşme sorunu gündeme gelir mi?

Vazektomi Sonrası Erektil Disfonksiyon Oluşur mu?

Vazektomi olmayı düşünen erkeklerin en çok merak ettiği sorulardan biri de operasyon sonrası sertleşme fonksiyonlarına zarar gelip gelmeyeceğidir. İyi haber şu; vazektomi sırasında sertleşmede görev yapan hiçbir organ ya da süreçte değişim yaşanmaz. Değişen yalnızca spermlerin yoludur.

Vazektomi sonrası sertleşme problemi görülme riski yok denecek kadar azdır. Fizyolojik olarak vas deferans ve sertleşme süreci arasında bir bağ olmasa da vazektomi sonrası nadiren de olsa ortaya çıkabilen sertleşme probleminin psikolojik faktörlere bağlandığı ifade edilebilir.

Vazektomi ile sertleşme sorunu arasında doğrusal bir bağlantı olmadığı gibi 1800’lü yıllardan bu yana, giderek daha gelişmiş tıbbi tekniklerle gerçekleştirilen vazektomi ile cinsel performans, erkeklik hormonu seviyesi ve ejakülat volümü arasında da bir ilişki bulunmadığını net bir şekilde söyleyebilirim. Vazektomi yaptıran erkekler de cinsel açıdan tatmin olabilirler, cinsel istekleri operasyon öncesi dönemle aynıdır ve boşalma süreçlerinde de bir değişim yoktur. Üstelik vazektomi sonrası cinsel performansın artması da mümkündür. Gebelik riskinin neredeyse hiç bulunmaması erkeklerin daha rahat ve özgür olmasına yol açabilmektedir.

Haberin Devamı

Vazektomi Sonrası Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Dikkat!

Son olarak oldukça yaygın bir mitle içeriğimi sonlandıracağım. Vazektomi sonrası cinsel yolla bulaşan hastalıkların olmayacağına dair yaygın bir yanlış inanış bulunuyor. Ne yazık ki vazektomi sonrası da cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapmak mümkün. Bu nedenle cinsel ilişkiye giren erkeklerin dikkatli olmasında fayda var, gebelik ihtimali ortadan kalksa da çok eşlilik söz konusu olduğunda tüm tedbirlerin alınması gerekiyor.

 

Yazarın Tüm Yazıları