Penis gelişimi, penis boyu ve mitler

Penis gelişimi düşünüldüğünün aksine ergenlik döneminde, bir anda başlamaz. Bebeklik döneminden itibaren yavaş da olsa gelişim belirli bir sürekliliğe sahiptir. Penis gelişiminde fizyolojik yapı, genetik faktörler ve ırksal özellikler gibi çeşitli unsurlar etkilidir. Bu değişim ergenlik döneminde belirgin bir hal alır. Döneme özgü yaşanan hormonal değişimler penis gelişimi başta olmak üzere erkek vücudunda çeşitli farklılaşmaları beraberinde getirir. Genel olarak 16 – 21 yaş arasındaki erkeklerde penis büyümesi belirgin ölçüde hız kazanır. Cinsel farkındalığın artması ile beraber “Penis gelişimi nasıl bir seyir izlemelidir?”, “İdeal penis boyu nedir?” gibi soruların yanıtları merak uyandırabilir. Bu haftaki köşe yazımda penis gelişimi ile ilgili merak edilenlere yanıt vereceğim ve aynı zamanda konu hakkındaki mitlere de değineceğim. Keyifli okumalar dilerim.

Haberin Devamı

Ergenlik döneminde penis gelişimi hızlanır

Ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişimler neticesinde erkeklerin vücudu kaslanmaya ve boyları uzamaya başlar. Cinsel olarak uyarılma gerçekleştiğinde, uyku sırasında ve hatta herhangi bir anda penis erekte olabilir. Testisler büyür ve vücut kıllanmaya başlar. Erkek vücudundaki en hızlı gelişimler 12 – 16 yaş aralığında meydana gelir. Penis de bu süreçte hem uzar hem de kalınlaşır. Penisteki değişimler bazı erkeklerde çok hızlı gerçekleşebilir, örneğin değişim başlamadan önceki aylarda peniste hiçbir büyüme belirtisi gözlemlenmezken birkaç hafta içerisinde şaşırtıcı bir büyüme ivmesi yaşanabilir. Ergenlik döneminde penis gelişimi süreç dahilinde gerçekleşir ve normal şartlar altında bu gelişimin 18 – 21 yaş aralığında tamamlanması beklenir.

Haberin Devamı

İdeal penis boyu nedir?

Penis gelişiminin erkeklerde boy uzaması tamamlandıktan 1-2; testis gelişimi tamamlandıktan 4-6 senelik zaman diliminde devam edebileceği bilinmektedir. Bu bilginin yanı sıra bilinmesi gereken bir diğer önemli husus, ergenliğe erken ya da geç girmenin penis boyu ile doğrudan ilgili olmadığıdır. Ergenlik dönemini tamamlayıp yetişkinliğe adım atan birçok erkek penis boyunun ideal olup olmadığı hakkında kesin bir bilgiye ulaşmak ister. Yine de özünde ideal bir penis boyundan bahsedilmesi çok doğru olmayacaktır.

İdrar yaparken zorlanmayan, cinsel işlevleri yerine getirme sürecinde sorun yaşamayan ve cinsel ilişki sırasında partner tatminini sağlayan erkeklerin genel anlamda ideal penis boyuna sahip oldukları ifade edilebilir. Dolayısıyla erkeklerin penis büyüklüğü, ki bu noktada penis uzunluğunu ve penis çap genişliğini kastediyorum, çeşitli mitlerden uzak gerçekçi kriterler doğrultusunda değerlendirilmelidir. Konunun önemi ve erkekler üzerinde yaratması mümkün olan psikolojik baskı düşünüldüğünde penisle ilgili mitler hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir.

Penis hakkındaki mitler performans kaygısı yaratabilir

Ergenlik döneminden itibaren artan cinsel farkındalık erkeklerin penis büyüklüğü ve cinsel performans ile ilgili kulaktan dolma bilgilere açık hale gelmesine neden oluyor. Dolayısıyla bu konuda doğru bilgilere erişilmesi kısa, orta ve uzun vadede benlik algısının doğru yönlendirilmesine yardımcı bir etki yaratıyor. Örneğin vücuttaki diğer organların büyüklüğü ile penis boyu arasında bağlantı kurulması endişeleri de beraberinde getirebiliyor. Ellerin ya da ayakların boyutu veya sakalların yoğunluğu ile penis boyu arasında herhangi bir bağlantı bulunmuyor.

Haberin Devamı

Gelişim çağındaki erkeklerin mitler doğrultusunda kendilerini değerlendirmeleri ilerleyen yıllarda etkisi şiddetlenebilecek bir performans kaygısını tetikleyebiliyor. Ergenlik döneminden itibaren erkeklerin doğru bilgiye ulaşmasında şüphesiz ebeveynlerin önemli bir rolü bulunuyor. Cinsel gelişimin tabu olarak nitelendirilmesi yerine gençlerin bu konuda bilgilendirilmesi pozitif yönlü bir etki yaratıyor.

 

Yazarın Tüm Yazıları