GeriEvren Işık Koronavirüs ve erkek üreme sağlığı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koronavirüs ve erkek üreme sağlığı

2019 yılının Aralık ayının sonunda Çin’de başlayan koronavirüs salgını dünya genelini etkisi altına aldı.

2019 yılının Aralık ayının sonunda Çin’de başlayan koronavirüs salgını dünya genelini etkisi altına aldı. 65 yaş üzerindeki kişiler başta olmak üzere özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanları etkileyen COVID-19 salgını hakkında veriler çoğaldıkça bu hastalığın yol açabileceği sağlık sorunları ile ilgili araştırmalar da hızlandı.

COVID-19’un erkek cinsel sağlığı ve erkek kaynaklı kısırlık ile ilgili sonuçları hakkında da birçok platformda doğruluğu henüz kesin olmayan bilimsel araştırmalar yayımlanıyor. Az sonra sizlere bu konular özelinde bilgi aktaracağım, ancak bu bilgilerin şu an için kesinlik içermediğini hatırlatmak istiyorum. İşte dünya basınına yansıyan araştırmalar…

KORONAVİRÜS VE SERTLEŞME SORUNU

Çin’de yapılan küçük ölçekli bir çalışmanın sonuçları COVID-19 hastalarından alınan kan örneklerinin testis fonksiyonlarına zarar verebileceğini gösteriyor.

Wuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi ve Hubei Prenatal Tanı ve Doğum Sağlığı Klinik Araştırma Merkezi’nde görev yapan araştırmacıların 20-54 yaş arasında olan 81 erkekten aldıkları örnekler üzerinde gerçekleştirdiği çalışmaların sonuçlarının değerlendirildiği makale internet üzerinden yayımlandı.

Araştırmaya katılan erkeklerin yaş ortalamaları 38 olarak açıklanırken örneklerin alındığı kişilerin koronavirüs semptomlarının çok hafif görüldüğü de belirtildi. Hastaların hastanede kalışlarının son gününde alınan örnekler incelendiğinde testosteron ve LH hormonları arasındaki oranının normal seviyenin yaklaşık yarısına düştüğü ve 0.74 olduğu gösterildi.

Erkeklerde üreme fonksiyonlarının yetersizliği durumu olarak açıklayabileceğim hipogonadizm rahatsızlığı şüphesini arttıran bu verilerin sertleşme problemine ve erkeklerde göğüslerde büyümeye neden olabileceği ihtimal gündeme getiriliyor.

Bulgular hakkında yorum yapan araştırmacılar, COVID-19 bulaşan kişilerin yarısından fazlasının üreme çağında olduğunun altını çizerek araştırmaların kapsamının geliştirilmesi gerektiğini savunuyor. Şimdilik elde edilen sonuçlar bilimsel anlamda kesinlik kazanmasa da bilim insanları bu araştırmaların mutlaka genişletilmesi gerektiğini vurguluyor.

KORONAVİRÜS VE SPERM DEĞERLERİ

Mart ayının ortalarında koronavirüs bulaşan üreme çağındaki erkeklerin sperm değerlerinde düşüş olabileceği ve bu nedenle erkek kaynaklı kısırlık vakalarının artabileceği çıkarımları gerek Çin basınında gerek dünya basınında büyük bir yankı uyandırdı.

Hubei eyalet yönetimi resmi internet sayfasında yayımlanan rapor kısa sürede yayıldı ve ancak hemen sonrasında siteden kaldırıldı. Koronavirüs bulaşan erkeklerin sperm değerlerinin düştüğü ve bu hastalığın erkek kaynaklı kısırlığa yol açtığı hakkında herhangi bir söylemde bulunulmasının fazla teorik olduğu sonucuna varıldı. Sheffield Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Allan Pacey, korona testi sonuçları pozitif çıkan ve üreme sağlıkları ile ilgili endişe duyan erkeklerin enfeksiyon geçtikten 3 ay sonra spermiyogram testi yaptırabileceklerini ifade etti.

Bazı uzmanlar ise erkeklerin koronavirüs bulaşından önce normal sperm değerlerine sahip olup olmadıklarının bilinmemesi halinde, sperm değerleri düşük çıkan erkeklerde bu değişime koronavirüsün neden olup olmadığının belirlenemeyeceğini savunuyor.

Korona virüsün erkek kaynaklı kısırlığa ya da sertleşme problemine neden olacağı hakkında yazımın girişinde de belirttiğim gibi kesin bir şey söylemek mümkün değil. Araştırmaların kapsamı da bu söylemimi doğruluyor. Teorik söylemler şu an için bir şey ifade etmese de ilerleyen dönemde elde edilen verilerin çoğalması sonucu, COVID-19 ve erkek üreme sağlığı arasındaki ilişkinin daha belirgin bir şekilde ele alınacağının sinyalleri giderek güçleniyor. 

False