GeriEmine Özge Ayabakan Yağ bezesine karşı lavanta yağı ile masaj!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yağ bezesine karşı lavanta yağı ile masaj!

Yağ bezesine karşı lavanta yağı ile masaj!

Ciltte neden yağ bezesi oluşur, nasıl geçer?

Yağ bezeleri neden olur, nasıl geçer, ciltte iz bırakır mı? Merak edilen bütün soruları Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayakaban veriyor.

Yağ kistlerine deri kistleri de denilir. Yüz ve gövdemizin her yerinde yağ salgılayan hücrelerin cilt altında birikerek kist halini almasıdır. Yağ bezi kanallarının tıkanması durumunda yağ salgısı cilt altında birikir ve kist oluşur. Kist giderek büyür. Yağ kistleri çoğunlukla yüz ve saçlı deride oluşur ancak vücudun her yerinde yağ kistleri çıkabilir. İltihaplanarak apseye sebep olurlar, apse oluşması durumunda ağrı kızarıklık başlar.

Yağ kistlerinin cilt kanserleri ile ayrımının yapılması çok önemlidir. Cilt doktoruna danışılması en doğru davranış olur. Özellikle hızla büyüyen, sertleşen kitlelerin ayırt edilmesi gerekir.

Kendiliğinden geçer mi?

Yağ bezesinin kendiliğinden geçme olasılığı çok düşüktür. Yağ bezelerini tedavi ederken mutlaka bir dermatoloğa başvurmakta fayda vardır. Cilt doktorlarının belirleyeceği işlem ile tedavi etmek en uygun olanıdır.

Büyüyen yağ kistlerinin tedavisinde en iyi yöntem mümkün olan en küçük cilt kesisiyle kiste ulaşmaktır. Eğer kistte kapsül varsa kapsülüyle birlikte çıkarılmalıdır. Lazer tedavisi estetik açıdan yapılabilecek en konforlu işlemdir. Dikiş atılmaması iz oluşumunu en aza indirir. Aynı zamanda küçük yağ kistlerini dermatoloji uzmanları tarafından yapılan ilaç tedavileri ile küçültebilmek mümkündür. Vücutta yağ bezesi fark edildiğinde hemen çıkartılmalıdır çünkü yağ bezleri büyüdükçe tedavi sonrası ciltte iz oluşumu riski de artmış olur.

Yağ bezelerin sıkmayın!

Eğer hiç fark etmeden bir anda yüzümüz minik ama yaygın yağ bezeleriyle dolmuşsa, bu stres nedeniyle de olmuş olabilir. Bu durumda mevcut yağ bezlerini asla sıkmamalı, cildimizde iz kalmasına sebep olmamalıyız.

Küçük yağ kistlerinin oluşumunda peeling uygulamalarıyla yoğunluk azaltılabilir. Haftada bir evde peeling yapabiliriz. Dermatoloji birimlerinde lazerli tedavi yaptırmanın yanı sıra kimyasal peeling uygulaması ile yağ bezlerinin gelişimi engellenebilir. Ayrıca yağ bezelerinin büyümesini engellemek amacıyla cildi düzenli şekilde temizlemeli, makyajın ciltte uzun süre kalmamasına dikkat edilmelidir.

Bitkisel çözümler…

Gözaltı yağ bezlerini küçültmek ya da oluşumunu engelleyebilmek için bitkisel yağlarda kullanılabilir. Aloe vera, jojoba yağı, lavanta yağı, limon kabuğu yağlarını evimizde cildimize masajla uygulayarak cildin yağ dengesini düzenleyebiliriz.

False