GeriEmine Özge Ayabakan Tırnaklarınızı çektirmeyin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tırnaklarınızı çektirmeyin!

Tırnaklarınızı çektirmeyin!

Tırnak batıklarında en büyük sorun ızdırap veren ağrıdır.

Tırnak ayak sağlığımızın ve estetiğinin önemli bir parçasıdır. Son derece acı veren tırnak batıkları önemli derecede yaşam kalitemizi etkiler. En çok ayak baş parmaklarda olmakla beraber tüm tırnaklarda batık gelişebilir. Tırnak batması ve tırnak şekil bozuklukları bilinçli tanı tedavi yöntemleri ile önüne geçebileceğimiz bir sorundur.

TIRNAK BATMASI NEDEN OLUR?

En çok ayak tırnağının kendi genetik yapısıyla oluşan şekil bozukluklarından kaynaklanan bu problem; ayakların aşırı terlemesi, ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı seçimiyle, usulsüz yapılan pedikür işlemleri sonucunda da gelişebilir. Tırnak mantarı gibi bazı tırnak hastalıklarının tırnakta oluşturduğu şekil bozuklukları da tırnak batıklarının yine en sık sebepleri arasındadır. Tırnakların hatalı ve çok dibinden içe kıvrık kesilmesi tırnak batığı gelişimini kolaylaştırır.

Tırnaklarınızı çektirmeyin

Ayağa dışarıdan gelen darbeler, özellikle sporcularda sık karşılaştığımız travmalar tırnak batığının sık sebepleri arasındadır. Gebelik döneminde de ayakta oluşan ödem ve şişlik, kilo alımı tırnak yatağında bası oluşmasına ve batık gelişmesine yol açan diğer sebepler arasındadır.

DERMATOLOJİ UZMANINCA DEĞERLENDİRİLMELİ

Tırnak batması tırnak yatağında gelişen tümörlere bağlı gelişebileceği için mutlaka dermatoloji uzmanınca değerlendirilme yapılması önerilir.

Tırnak batıklarında en büyük sorun ızdırap veren ağrıdır. Batıkla beraber gelişen bakteriyel ve mantar enfeksiyonunun da tedavisi batık tedavi edilmedikçe zorlaşır. Ağrı ve şişlik ayakkabı giyinmesine engel olacak boyutlara ulaşabilir.

TIRNAK BATIĞI TEDAVİSİ

Tırnak batığı tedavisinde çok sayıda yeterli sonuç vermeyen ve ya uygun olmayan yanlış tedavi yöntemleri mevcuttur. Pedikür Batık tırnağı kesinlikle tedavi etmez. Tırnak batmasında tedavi nedene yönelik olarak seçilmelidir. Amaç tırnağa zarar vermeden kalıcı olarak tırnak batmasının düzeltilmesi olmalıdır.

Batık tırnağı olan hastalara yapılan önemli bir yanlış ise tırnağın bütün olarak çekilmesidir. Bütün olarak çekilen tırnak ne yazık ki aynı şekilde batık olarak geri çıkacaktır.

 Tırnaklarınızı çektirmeyin 

TIRNAK YATAĞI LAZER IŞIĞI İLE DÜZELTİLEBİLİR

Tırnak batması ve tırnak şekil bozukluklarında tırnak yatağını şekillendirebilen lazer yöntemi ayrıca kanama olmasına engel olarak yaranın hızlı iyileşmesine yardım eder. Tırnak yatağı lazer ışığı ile düzeltilerek hem tırnağın düzgün olarak çıkması hem de bir daha batmamasını sağlamaktadır. Hasta günlük yaşamına hemen dönebilmekte tam iyileşme 7-10 günü bulmaktadır. Tırnak batmasında tüm Dünyada bilinen oldukça pratik ağrısız ve basit bir diğer yöntem olan tüp (protez-gutter) uygulamasında ise ortalama 10 gün süren tedavi sonucunda batan tırnak yatağındaki iltihap geriler ve doku iyileşir.

Ayrıca diğer bir geçerli yöntem olan ilaç uygulaması(fenolizasyon yöntemi),ağrısız dikiş atılmadan yapılan ortalama beş dakika süren bir yöntemdir. Tekrarlama oranı %5 gibi çok düşüktür. İşlem sonrası günlük işlere devam edilebilen en geçerli yöntemlerden biridir.
Tırnak batması ilerleyen zamanlarda tırnak şeklinde ilerleyici şekil bozukluğu yaratabileceğinden dermatoloji uzmanlarına danışılarak en pratik en geçerli tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Dermatoloji Uzm.Dr. Emine Özge Ayabakan 

False