GeriEmine Özge Ayabakan Makyajlıyken spor yapmanın cilde zararı büyük
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Makyajlıyken spor yapmanın cilde zararı büyük

Makyajlıyken spor yapmanın cilde zararı büyük

Makyaj atıkları, derinin alt tabakasına yerleşerek cilt yapısını bozabilir!

Kadınların çoğu, spor yaparken kötü bir halde gözükmekten çekinir, bu nedenle makyaj yapmayı çare olarak görürler. Halbuki, terleme sonucu makyaj atıkları cildin alt tabakasına yerleşerek cilt yapısını bozabilir. İşte bu nedenle spor esnasında makyajlı olunmaması gerektiğinin altını çizen Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, makyajlı bir şekilde egzersiz yapmanın cilt üzerindeki zararlarını anlattı.

“Yüzdeki makyaj malzemeleri, spor esnasında cilt sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkiye neden olabilir. Makyaj ürünleri açılan gözeneklerde birikerek gözenekleri tıkar. Toksinlerin dışarı çıkması engellenerek deride hasar bulgularının, alerjik ve iltihabi reaksiyonların oluşmasına sebep olur” diyen Dr. Emine Özge Ayabakan, makyajlı bir ciltle spor yapmanın zararlarını şöyle sıraladı:


 • Makyajın bilinen en önemli yan etkilerinden biri de siyah noktadır. Spor yaparken terleyeceğimiz için makyaj artıkları cildinizin alt tabakasına kadar geçip cilt yüzeyinin bozulmasına neden olabilir.
 • Spor yaparken özellikle toz pudradan kaçınılmalı çünkü toz parçacıkları, açılan gözeneklerden daha kolay içeri girer ve orada kalır. Egzersiz yaparken yüzde allık ya da pudra gibi makyaj ürünlerinin olması, siyah noktaları ve yağ bezelerini artırır.

Makyajlıyken spor yapmanın cilde zararı büyük


 • Özellikle hassas deriye sahip olanlar dikkatli olmalıdır. Spor esnasında oluşan cilt kızarıklığı sebebiyle derinin toleransı düşer, hassasiyet artar. Maskara ve farların yüzde görülen alerjik reaksiyonları belirginleşir. Ayrıca kirpiklerinize sürdüğünüz maskara, hareket halindeyken göze kaçarak yine alerjik reaksiyonlara ve tahrişe neden olabilir.
 • Yüzme, tenis, kayak gibi sporlar esnasında oluşabilecek yara, sıyrık, enfeksiyon, egzama gibi bir sorunda bu bölgelerin makyajlı olması, enfeksiyonu artırıp problemin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Makyajlıyken spor yapmanın cilde zararı büyük


 • Makyajlı derinin, açık alanlarda yapılan spor faaliyetlerinde güneş ışınlarına maruz kalması, ciltteki renk değişikliklerine, kahverengi veya siyah görünümünde pigment dalgalarının ortaya çıkmasına neden olur. Su sporları ile uğraşanların mutlaka titanyum dioksit içeren, cildi besleyen, koruyan, C ve E gibi anti-oksidan etkili doğal bileşikler ile zenginleştirilmiş güneş kremi kullanmaları gerekir.
 • Sürekli terleyen, ıslanan deride hastalık ortaya çıkmadan önce tedbir almak açısından spora giderken cilt mutlaka bir temizleyici ile yıkanmalı, cilde nemlendirici sürülmelidir.

 Makyajlıyken spor yapmanın cilde zararı büyük

False