GeriEmine Özge Ayabakan Kepek ve pullanma sorununa bitkisel çözümler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kepek ve pullanma sorununa bitkisel çözümler

Kepek ve pullanma sorununa bitkisel çözümler

Civanperçemi, kekik, ısırgan otu ve dahası…

Kepek, saçlı derinin pul pul dökülmesidir. Kepek bazen sadece şampuanla tedavi edilemez. Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, böyle durumlarda evde uygulayabileceğiniz bitkisel reçeteler verdi.

Basit kepeklenme, iyi huylu kuru kepeklenmeler en sık karşımıza çıkan saçlı deri problemidir. Sıklıkla ergenlik döneminde yağlanma ile birlikte ortaya çıkarken bebeklerde ve ileri yaşlarda da kaşıntı, kızarıklıkla beraber görülür.

Kepeklenmenin altında üst derinin kuruması olan çeşitli deri hastalıkları da yatabilir. Mantar hastalıkları, sedef hastalığı, diskoid lupus gibi hastalıklarda da kepek dediğimiz beyaz pullanmalar görülür. Bu hastalıklar ancak dermatoloji uzmanlarının ele almasıyla düzelebilir.

Kepek sadece saçta olmaz

Kepekli saçın birçok farklı nedeni olabilir. Stres, yorgunluk ve mevsim değişiklikleri kepeğin tetikleyicileridir. Ayrıca saç bakımınız deri yapınıza uygun olmayabilir. Kullanılan şampuan, saç boyaları kepeklenme yapabilir. Bu sebeplere bağlı olarak kepeklenme artıp azalabilir. Az su içmek, dengesiz beslenmek; özellikle biotin, çinko, omega3, A,D,E vitamini eksiklikleri cilt bozuklukları ile birlikte kepeklenmeye yol açar.

Kepek saçlı deri dışında alında, kirpiklerde, kaşlarda ve kulaklarda da görülebilir. Kepek vücudun başka bölgelerinde çıkıyorsa seboreik dermatit, sedef gibi başka deri hastalıklarının işareti olabilir. Özellikle cilt yağlıysa mutlaka cilt uzmanlarına danışılmalıdır.

Kepeklerden şampuanlarla kısa sürede kurtulmak mümkün olmayabilir. Kepeğiniz varsa, saçınızı az yıkıyorsanız kepek daha da artar. Çünkü ölü hücreler yıkanmadıkça büyür.

Kullanılan kepek şampuanlarından etkili sonuç alınmadıysa cilt uzmanlarına danışma zamanı gelmiştir. Tabii her soruna olduğu gibi kepekli saça için de bitkisel çözümler vardır. Bitkiler cildimizin en içten dostu olabilir. Hem içten (taze meyve ve meyve suları, bitki çayları) hem de dıştan (losyon, tonik, maske, krem ve banyolar) tedavi edici etkileri vardır. Ama bunu doktor kontrolünde yaparsak çok daha iyi olabilir.

Kepeğe karşı tonik

* Kepeğe kayın, ısırgan otu, çay ağacı, limon otu, tere, öküzgözü, dulavrat otu, hodan yaprağı, hodan çiçekleri, kaynamış keten taneleri, hindiba kökü, hindiba yaprağı ve hindiba çiçekleri iyi gelir. 1 su bardağı kaynamış suya bu bitkilerden arzu edilen bir bitkiden 3 tutam alınarak hazırlanır. 5 dakika demleyerek saça banyo sonrası masaj yaparak uygulanır.

* Gece yatmadan önce limonlu sirke, Hindistan cevizi yağı, nane yağı ya da zeytinyağını saçlı deriye uygulamamız hazırladığımız bitki losyonlarının etkilerini artırır.

Kepeğe karşı maske

Ezilmiş ıhlamur yapraklarından lapa, aloe vera yapraklarının jeli ya da ezilmiş çemen tohumu lapası uygulanabilir. Hem kaşıntı hem de pullar giderilebilir.

Favoriniz olabilecek bir reçete

Malzemeler

1 tutam gül
1 tutam civanperçemi
1 tutam kekik
1 tutam turunç
1 tutam hindiba

Hazırlanışı

Bu bitkileri 5 dakika demleyin. Demlenmiş bitki çayını banyo sonrası saçlı deriye masaj yaparak uygulayın. Bu karışımı rahatlatıcı çay olarak da içebilirsiniz.

False