GeriEmine Özge Ayabakan Göz altı torbalarına karşı neler yapılabilir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göz altı torbalarına karşı neler yapılabilir?

Göz altı torbalarına karşı neler yapılabilir?

Dr. Emine Özge Ayabakan, göz çevresi problemlerine karşı yapılacakları anlattı.

GÖZ ALTI TORBALARI NEDEN OLUŞUR?

Göz altı derisinin koyu renkli gözükmesi; gözaltı derisinde artmış pigmentasyon (renk yapımının artması), damarlanma artışı, derinin ince oluşu nedeniyle olabilir. Gözlerimizin çevresindeki deri ince ve narindir. Tahrişlere, yaşlanma etkilerine karşı korunmasızdır. Alerjik veya atopik egzema gibi cilt hastalıkları, genetik ve ota nevus olarak adlandırılan benler göz çevresindeki diğer koyu halka sebepleridir. Sigara, alkol ve kafein tüketimi, bazı ilaçlar, uykusuzluk gibi çevresel etkiler siyah halkalarda artış meydana getirir. Yaş ilerledikçe göz altı derisinin yıpranması, sarkması ve gözaltı torbaları gözaltı morluk şikayetini şiddetlendirir.

Göz altı torbalarına karşı neler yapılabilir

GÖZ ALTI HALKALARINA DOĞAL ÇÖZÜMLER

Göz kapakları, gözlerin sağlık ve güzellik konusunda hassas koruyucularıdır. İyi bir uyku düzeni, uygun yastık kullanımı, bilinçli beslenmek ve güneşten korunmak gerekir.

Lavanta, zambak, papatya, ıhlamur çiçeklerinden yapılan çayların, kompres yapılarak 10 dakika bekletilmesi göz altındaki yorgunluk ve damar genişlemelerine bağlı durumlarda iyileştirici etki gösterir.

Lavanta, kekik, biberiye, melisa yağlarının göz altı halkalanmalarında azaltıcı ve yatıştırıcı etkileri olduğu gözlenmiştir.

Göz altınıza dermatoloğunuzun önereceği kremler morlukları hafifletebilir. Siyah halkalanmaya sebep olan faktör tespit edilerek doğru ürün seçilir. Hücreler arasında birikerek şişkinlik oluşturan su miktarını azaltmak için kafein, genişlemiş damarları azaltmak için K vitamini, hücrelerin oksitlenerek zarar görmesini engelleyen C vitamini, alfa lipoik asit ve hücre yenileyici olarak retinoik asit içeren kremler morlukların azalmasını sağlar. Güneş ışınlarından korunmak amacıyla güneş koruma faktörlerinin eklenmesi göz altındaki koyu renkli halkaları azaltacaktır. Göz altı kremlerinin içerikleri son derece zengin olmalıdır.

Göz altı torbalarına karşı neler yapılabilir

PİGMENTASYONA BAĞLI GÖZ ALTI MORLUKLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Pigmentasyona bağlı göz altı morluklarında lazer tedavileri ilk tercihtir. Pigmentasyonu azaltan, damarlanmayı azaltan ve derinin kollajenini artıran lazerler göz altı morluğunda kullanılabilir. Bu amaçla Q-switched Nd-yag, pulsed dye, karbondioksit fraksiyonel lazer, erbium lazer kullanılabilir.

Kimyasal peeling renk düzeltici ve cilt yenileyici etkisi nedeniyle göz altı morlukları tedavisinde bir seçenek olabilir. 

GÖZ ALTI MORLUKLARI İÇİN KREMİNİZİ KENDİNİZ YAPIN

False