GeriEmine Özge Ayabakan Erkekler de Cilt Sorunu Yaşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkekler de Cilt Sorunu Yaşıyor

Erkekler de Cilt Sorunu Yaşıyor

Erkek cildi ne kadar dayanıklı görünse de bakıma ihtiyaç duyuyor.

Kadın, erkek demeden birçok insan cilt sorunlarından yakınır. Erkek cildi, ne kadar dayanıklı görünse de kadın cildine gösterilen özene ve bakıma ihtiyaç duyar. Ayrıca erkeklerin cildi kadınlara göre daha kalın olduğundan ve hormonal yapısı nedeniyle daha çok yağ ürettiğinden; kıl dönmesi, sivilce, egzama gibi cilt sorunlarına sık rastlanır.

Erkekler de öncelikle cilt tipine uygun ürünler seçerek cilt sağlığını koruyabilirler. Cilt bakımı sadece tıraşla sınırlandırılmamalıdır. Erkeklerin her gün tıraş olmaları, bir bakıma ciltlerindeki ölü deri tabakasının temizlenmesini sağlayarak hücre oluşumunu ve cildin yenilenmesini canlandırır. Ancak deride zamanla hassasiyet artar ve cilt sertleşerek matlaşır.

Tıraş Olurken Dikkat!

Tıraş esnasında özen gösterilmezse cilt kurur, gerginleşir, soğuğa karşı dayanıksızlaşır. İster açık havada olalım ister kapalı mekanlarda, cildimiz bir kez hassaslaşmışsa tepki göstermeye başlar. Kızarıklıklara, kimi zaman kıl dönmesine ve de ciltte kabuklanmalara neden olur. Bir de siviceler varsa tıraş birçok sıkıntıya yol açar.

Erkeklere Cilt Bakımı için Öneriler

Cilt temizliği, uygun nemlendiriciler ve güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Cilt sorunları mevcutsa öncelikle dermatoloji uzmanı tarafından cilt analizi yapılıp tedaviye yönelik işlemler uygulanmalıdır. Sivilce ve sivilce izleri olan kişiler, kremlerin yanında peeling ve lazerden, derin çizgileri oluşanlar ise botoks ve dolgu gibi neştersiz yöntemlerden yararlanabilir. Ciltlerinde leke problemi olan ya da yaşlanmayı geciktirmek isteyen erkekler ise retinoik asit, vitamin C ve meyve asidi içeren kremleri kullanabilirler.

Yüzümüz ve ellerimiz; mesleğe bağlı ortam koşullarından, yazın ve kışın değişen hava koşullarından ötürü daha fazla zarar görür. Cildin sürekli güneş ışınlarından etkilenmesi, solaryum, kullanılan ilaçlar erkeklerde de sık görülen yüz bölgesi kızarıklıklarına, kılcal damar oluşumlarına ve kahverengi lekelere neden olur. Kılcal damarlar yüzümüzde giderek artarak başka hastalıklara da yol açabilir.

Erkeklerin de ciltleri için temel bakım alışkanlıkları edinmeleri, ciltlerinin ömür boyu genç görünmesini sağlayacaktır. Sigara ve alkol tüketiminin az olması, düzenli beslenme ve spor da cilt sağlığının korunmasında, yaşlanmasının gecikmesinde oldukça etkilidir.

Dermatoloji Uzmanı
Emine Özge Ayabakan 

False