GeriEmine Özge Ayabakan Bu kumaşlar terletmiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu kumaşlar terletmiyor

Bu kumaşlar terletmiyor

Sıcak havalara karşı önleminizi alın!

“Yaz mevsiminde en sık deri hastalıkları oluşur. Kasık, meme altı, bacak ve koltuk altlarında kızarıklık, deride yanma hissi ve kaşıntı rahatsızlıklarına çok sık rastlanır. Bu rahatsızlıkların çoğu, giysi seçimindeki yanlışlıklardan kaynaklanır” diyen Dermatoloji Uzm. Dr. Emine Özge Ayabakan, yaz için seçmemiz gereken giysiler hakkında bilgiler verdi.

Sağlıksız, sentetik karışımı kumaşlar ve kimyasal boyalı kıyafetler alerjik reaksiyonlar, mantar ve bakteri infeksiyonları yapabilir. Ayrıca yazın sıcak havalarda giyilen dar kıyafetler ciltte minik, su kabarcıkları benzeri döküntüler (isilik) ortaya çıkarmaktadır. Ciltteki ter bezi kanallarının tıkanmasıyla oluşan isilik, gövdenin üst yarısı, giysilerin sıktığı yerler ve iç çamaşırlarının lastik yerlerinde görülmektedir.

Naylon gibi su geçirmeyen maddelerden yapılmış giyecekler, vücudun terini yeterince emmediği için mantar ve bakterilerin üremesine de yol açabilir. Kasık ve koltuk altı gibi kıvrım bölgelerinde mantar infeksiyonu sıklıkla görülmektedir. Sentetik maddelerden yapılan bu giysilerin sürekli giyilmesi, deri solunumuna engel olup vücudun aşırı terlemesine yol açar ve çeşitli deri hastalıklarına sebep olabilir. Isıyı dışarı atamayan vücutta hassasiyet, kızarıklık, kaşıntı gibi reaksiyonlar gelişir.

Hava alan ve terletmeyen kumaşları tercih edin

Sıcak havalarda deri sağlını korumak için ince ve pamuklu giysiler tercih etmek gerekmektedir. Doğal liflerden (pamuk, keten) yapılan kumaşların hava geçirgenliği ve ter emme yeteneği daha yüksektir. Bu nedenle de sıcak havalarda doğal kumaşlar özellikle de pamuk ve keten tercih edilmelidir. Bol ve rahat giysiler kullanılmalıdır.

Hareket özgürlüğünü kısıtlamamak için rahat, vücuda yapışmayan yumuşak kumaşları tercih edin. Yaz aylarında güneş ışınlarına karşı açık renkte giysiler giyin. Koyu renklerin güneş ışığını kendisine çektiğini de unutmayın.

Ayakkabı seçimine dikkat!

Ayrıca açık ayakkabılar seçilmelidir. Ayakkabının üretildiği maddeler de yapay olmamalı, terletmeyen, doğal deri ve köseleden yapılmış olmalıdır.

Bebeklere ultraviole korumalı özel kumaş

Yetişkinlere göre çok narin olan bebek cildinin daha çok korunmaya ihtiyacı vardır. Bebekleri güneşten korumak için özellikle yazın giysi seçerken ultraviole korumalı özel kumaştan olanları tercih etmeye çalışın. 

Hazırlayan: Nilay Uzun

False