GeriElif Karakışla El ve ayaklarınız kış aylarına hazır mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El ve ayaklarınız kış aylarına hazır mı?

El ve ayaklarınız kış aylarına hazır mı?

Yazın yıpranan el ve ayaklarımıza bakım yapma zamanı geldi!

Bütün yaz boyunca tuzlu sudan ya da sıcaklardan yıpranan el ve ayaklarımızı kışa nasıl hazırlamamız gerektiğini Melissima Güzellik Merkezi’nden Elif Karakışla anlattı.

Yaz sezonu boyunca güneşin D vitamininden faydalanmış, sıcacık gökyüzü altında keyif yapmış vücudumuz, yoğun nem kaybı ve kuruluk hissi ile karşı karşıya kalır. İşte bu nedenle bir an önce önlem almalı, kısa zamanda vücudumuzu kış aylarının farklı hava şartlarına hazırlamalıyız.

Kışa sağlıklı el-ayaklar ve bakımlı bir ciltle girmek için neler yapmalısınız?

 • İşleme önce peeling ile başlamalıyız. Deniz tuzu ya da meyve ekstresi içeren peelingler ile ellerimizi, dirseklerimizi, bacaklarımızı ve özellikle topuklarımızı ovalayarak ölü deriden kurtulmak vücudumuz için oldukça rahatlatıcı olacaktır. Sonbahar döneminde peeling işlemini haftada bir gün banyo öncesi yapmak, cildimizin kışa kadar ışıl ışıl olmasını sağlayacaktır.
 • Hoş kokulu, keyifli duş jelleri yerine, bu dönemde cildimizi saf beyaz sabun hatta daha da güzeli zeytinyağlı sabun ile yıkamak cildimizin yavaş yavaş nem dengesini bulmasına yardımcı olacaktır.
 • Banyo esnasında vücudumuz ıslakken kullanacağımız bebe yağı sonrası vücudumuzu tekrar su ile durulamak nemin cildimize hapsedilmesine ve derimizin nem stoğuna kavuşmasına yardımcı olacaktır.
 • Ayda bir defa hamamlardan faydalanmak, oradaki bir uzmana yaptırılacak kese sonrası akabinde yine uzman tarafından yapılan köpük masajı cildimizin ölü derisini atmada çok daha fazla sonuç verecektir.
 • Sonbahar dönemine girdiğimiz şu günlerde, manikür ve pedikür işlemlerine ara vermeyi bir yana bırakın. Belli bir süre boyunca haftada bir yaptırmanız faydalı olacaktır. Böylelikle tırnak kenarlarımızdaki kütikül hattı düzenli bir şekilde oturacak, ayak topuklarımızdaki ölü deri nasıra dönüşmeksizin yavaş yavaş atılacaktır.
 • Manikür ve pedikür işlemleri sonrası ellerimize ve ayaklarımıza uygulanacak sıcak ya da soğuk parafin ile 15-20 dakikada cildimiz yumuşacık olacaktır.
 • Elleriniz güneşte çok kavrulmuş ve güneş lekeleri oluşmaya başladıysa, 1 ay boyunca kullanılan yoğun bakım kürlerinden faydalanmanız yararlı olacaktır. Özellikle gece yatağa girmeden hemen önce elimize ve ayağımıza bu özel yoğun bakım kremlerinden uyguladıktan hemen sonra giyeceğimiz saf pamuktan oluşan özel eldiven ve patikler 1 ay içinde mucizeler yaratacaktır.
 • Evde uzun vakit harcayacağınız bir gün, ellerinizi ve ayaklarınızı zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağına batırıp 10 dakika cildin emmesini bekledikten sonra, o şekilde 1 ya da 2 saat geçirebilirseniz. Bu doğal kür de elleriniz ve ayaklarınıza çok faydalı olacaktır.
 • Yağmurların başlayıp terlik ve sandaletlerin rafa kalktığı dönemlerde, ayak tırnaklarınızı en az 15 gün ojesiz bırakın. Bu süreçte uygulayacağınız E vitamini içerikli güçlendirici tırnak kremleri, yalın ayak yürürken sağa sola çarptığınız ve çoğunlukla çatlamasına, kırılmasına sebep olduğunuz ayak tırnaklarınızın tedavisinde sizlere çok yardımcı olacaktır.
 • Çalışma masanızda bulunduracağınız damlalıklı mini şişelerde satılan saf argan yağını, güne başlarken, damla damla parmaklarınıza ve ojesiz tırnaklarınıza masaj yaparak yedirebilirsiniz. Bu da tırnaklarınızı gün boyu güçlendirecek, darbelere karşı çok daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Masabaşında çalışanların dirseklerini de argan yağı ile ovması yine günlük cilt bakımında çok önerilen bir uygulamadır.

False