Elif İpek
Elif İpek
Elif İpek

Masal Makinesi Konuşturuyor

Masal makineleri çocuğun gelişimine katkı sağlıyor.

Haberin Devamı

Ailelerin sıkça kullanmaya başladığı masal makineleri, hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın çocuğun gelişimine katkı sağlıyor. İster çocuğu uyutmak ve sakinleştirmek için ister okuma isteği uyandırmak için olsun, çocuğun psikolojisi üzerinde olumlu etkiler sağlıyor. 

Pedagog Elif İpek, masal makinesinin çocuklar üzerindeki etkilerini şöyle anlatıyor:

“Son zamanlarda ailelerin küçük yaşta kitap okuma alışkanlığını artırmaya verdikleri önem gözle görülür oranda artış gösterdi. Masal makineleri ise çoğu ailenin imdadına yetişti. Bu makineler çocuğun kitapla erken dönemde buluşmasını, okumada ve dolayısı ile konuşmada tonlamayı daha dikkatli kullanmalarını, işitsel dikkatlerini geliştirmeyi, resim ve anlatılan arasında bağ kurmalarını da sağlıyor. Ailelerin dikkat etmesi gereken ise anlatılan masalın niteliği olmalı.

Haberin Devamı

Masal makineleri daha çok okul öncesi dönem çocukları için kullanılıyor. Sesli kitaplar ise okul öncesi dönem ve okul çağı çocukları için kullanılıyor. Okul öncesi dönem çocuğu için seçilecek masallar, hikayeler, çocuğun nörolojik seviyesine uygun olmalı. Kurdun babaanneyi yemesi, avcının kurdun karnından babaanneyi çıkararak kurtarması gibi olayları içeren masallar oldukça kafa karıştırıcı. Bunun yerine daha çok eğlendirici içeriği olan, günlük yaşamda karşılaşılan olayları değerlendiren, karakterleri yargılamayan hikayeleri tercih etmek gerekiyor.”