GeriElif Dağlı İyi anne-baba olmak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İyi anne-baba olmak

İyi anne-baba olmak

Bütün kavramlar nesilden nesile değişiyor peki yeni nesilin iyi anne-baba kavramı ne?

Çocuk sahibi olmak geleceğe umutla bağlanmaktır, tabiatın mucizesine tanık olmaktır, topluma kendinden miras bırakmaktır. Her ebeveyn çocuğunu iyi yetiştirmek, görevini doğru yapmak ister. Zamanla değişen değer yargıları ve gelecek nesillerden beklentiler ile “iyi anne – baba” kavramını da değiştirmektedir. Üç nesil önce itaat eden çocuk yetiştirmek makbul sayılırken günümüzde kendini doğru ifade eden çocuk hedeflenmektedir.

DOĞRU ANNE-BABA OLMANIN ESKİMEYEN BİLİMSEL YÖNTEMLERİ VAR MIDIR?

ÇOCUĞUNUZU TANIYIN!

Çocuk yetiştirmek için her çocuk için geçerli tek bir yöntem yoktur. Çocuğun karekterini tanıyarak ona uygun davranmak gerekir. Çocuğun duygusal gereksinimlerini anlayarak yöntem geliştiren aileler daha başarılı olmaktadır.

HER İSTEDİĞİNİ YAPMAYIN! 

Çocuğu kendine güvenen bir birey olarak yetiştirmek çok doğru bir hedeftir. Ancak güvenli çocuk, kural tanımaz, başkalarının haklarına saygı göstermeyen, her istediği kabul gören çocuk demek değildir. Anne- baba olarak göreviniz, çocuğa doğru ve yanlışı, bireyin özgürlüklerinin çerçevesini, toplumsal yaşam kurallarını öğretmektir.

İyi anne-baba olmak

ESPİRİLİ VE ŞAKACI OLUN

Bilimsel çalışmalar şakacı, eğlenceli, taklitler yapan ebeveynlerin çocuklarının yaratıcı, arkadaş canlısı, ve stresse dayanıklı olduğunu göstermiştir. Anne-baba olumsuz duygulanımlar ile çocuğuna yaklaştığında, çocuk yuvada hırçın ve saldırgan olmaktadır. Beş yaşında saldırgan olan bireyler daha sonraki yaşlarda da bu tutumunu devam ettirmektedirler. Öfkeli ebeveyn ile öfkeli çocuk arasındaki kısır döngü mutlaka kırılmalıdır.

İyi anne-baba olmak

KENDİNİZE İYİ DAVRANIN, ANLAYIŞ GÖSTERİN

Sorunlar ile karşılaştığınızda, duygularınızı dinlemek, çözümü kendi kendinize tartışmak size güçlü kılar. Duyguları bastırmak, sıkıtılar yokmuş gibi davranmak işinizi zorlaştırır. Çocuk yetiştirirken yaşadığınız sorunları açık yüreklilikle irdeleyin. Bu davranışınız çocuk için de bir örnek oluşturacaktır.

EŞİNİZLE SICAK İLİŞKİNİZİ KORUYUN! 

Bebek doğduktan sonra anne ve baba arasındaki yakın ilişki gevşemekte, çoğu zaman anne-çocuk ilişkisi ön plana çıkmaktadır. Aile içinde uzun dönemde gerilim nedeni olan bu durum, çocukta da uyku bozukluğu yaratmaktadır. Bilimsel bir araştırma 9 aylıkken aile içinde gerginlik yaşayan bir çocuğun 18 aylıkken bile uykusuzluk çektiğini göstermiştir.

İyi anne-baba olmak

DEPRESYONDAYSANIZ YARDIM ALIN

Depresyondaki annelerin çocukta stressi arttırdığı saptanmıştır. Stress ile başa çıkmakta zorlanıyorsanız ve kendinizi depresif hissediyorsanız tıbbi yardım alın. Olumlu yaklaşımlar çocuğu sağlıklı birey yapar.

İyi anne-baba olmak

ANNE-OĞUL İLİŞKİSİ ÖNEMLİ

Araştırmalar annesiyle yakın ve sıcak bir ilişkisi olan erkek çocuklarının davranışsal problem olmayan bireyler olduğunu göstermiştir. “Güvenli bağ” kurma erişkin yaşlarda mutlu ilişkiler getirmektedir.

İyi anne-baba olmak

ÇOCUKLARINIZA KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMA ŞANSI VERİN! 

Çocuklarınız büyüdükçe kendi hayatları olacaktır. Arkadaşlarıyla gezmek, eğlenmek isteyecek , belki de yatılı okuyacaklardır. Bu konuda çocuğuna güvenen, mutlu ebeveynlerin çocukları hayatta daha başarılı olmaktadır. Çocuğunun uzaklaşmasından aşırı endişe duyan ailelerin çocukları yeni deneyimlerden korkan, içe dönük bireyler olmaktadır.

İyi anne-baba olmak

İSYAN EDEN ÇOCUK SAĞLIKLIDIR 

Ebeveynine tepki gösteren ergenler akran baskısında kalmayıp, daha bağımsız davranabilmektedirler. Baskılara karşı durmanın ilk provası ebeveynler üzerinde denenmektedir. Tepkinin gerçek anlamını bilerek çocuk ile ilişkilerinizi sıcak tutmaya devam ediniz.

False