Orgazm sonrası baş ağrıları neden olur?

Bazı kadınlar ve erkekler cinsel ilişki sırasında orgazma ulaştıktan sonra şiddetli baş ağrısı problemi yaşayabilir. Buna “orgazm baş ağrısı” adı verilir. Orgazm esnasında veya hemen öncesinde başlayan bu ağrılar genellikle zararsızdır ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar ile kolayca tedavi edilebilir. Ancak orgazm baş ağrıları bazen çok şiddetli olabilir ve kişileri cinsel birlikteliklerden soğutabilir.

Haberin Devamı

Orgazm baş ağrısının özellikleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu durumdan etkilenen kişiler genellikle göz çevresinde ortaya çıkan şiddetli ağrıdan yakınmaktadır. Bu baş ağrısı problemini yaşayanların yüzde 75'i orgazm sonrasında başlarının her iki yanında beliren bu ağrıların hareket ile şiddetlendiğini kaydetmektedirler. 

Orgazm baş ağrılarının ortak özellikleri 5 - 15 dakika kadar sürmeleri ve zamanla şiddetinin kendiliğinden azalmasıdır. Bazı kişilerde ise bu ağrılar aniden ortaya çıkar ve azaldıktan sonra birkaç saat (bazen birkaç gün) süren baş ağrısı şeklinde devam edebilir. Bu özelliği nedeniyle migren türü baş ağrısını andıran orgazm baş ağrısı sırasında mide bulantısı olmaz ve ışık veya sese duyarlılık oluşmaz. Bazı kişilerde ise orgazm baş ağrıları aniden başlamaz ve yavaşça ortaya çıkarak gerilim tipi baş ağrısını andırabilir.

Haberin Devamı

Orgazm sonrası baş ağrıları neden olur

ORGAZM BAŞ AĞRISININ SEBEBİ TAM OLARAK BİLİNMİYOR

Her ne kadar orgazm baş ağrısına neyin sebep olduğu tam olarak bilinmese de, cinsel ilişki sırasında merkezi sinir sisteminden salınan bir takım kimyasal maddelerin beyin damarlarında genişlemelere neden olabileceği ve bu durumun baş ağrısına yol açabileceği ileri sürülmektedir. Orgazm sırasında kan basıncının hızla yükselmesi bu genişlemiş damarlardaki gerginliğin artmasına katkıda bulunur ve şiddetli orgazm baş ağrılarını tetikleyebilir. Öte yandan cinsel ilişki sırasında vücut kaslarında ortaya çıkan spazmlar da orgazm baş ağrısının başlaması ve şiddetlenmesine olanak verebilir.

Orgazm sonrası baş ağrıları neden olur

ERKEKLERDE KADINLARDAN 4 KAT FAZLA GÖRÜLÜYOR

Erkeklerde orgazm baş ağrısı kadınlardan dört kat daha fazla görülür. Son yıllarda yapılan bir çalışma raporuna göre, orgazm baş ağrılarının ortalama başlangıç yaşı 40 ila 49 yaş arasındadır. Migren baş ağrıları, harekete dayalı baş ağrıları veya öksürük ağrıları olan kişilerde orgazm baş ağrılarının ortaya çıkma olasılığı daha fazladır. Bu durum orgazm baş ağrıları ile diğer baş ağrılarının ortak bir mekanizma ile ortaya çıktıkları hipotezini güçlendirir.

ORGAZM BAŞ AĞRISI YAŞAYANLAR MUTLAKA BİR HEKİME BAŞVURMALI

Orgazm baş ağrılarının birçoğu genellikle endişe edilecek rahatsızlıklar değildir ve kendiliğinden geçme eğilimindedir. Ancak baş ağrıları ile semptom veren bazı ciddi tıbbi rahatsızlıkların orgazm baş ağrılarından ayırt edilmesi gerekir. Ciddi enfeksiyonlar, koroner arter hastalığı, beyin anevrizmaları veya beyin kanaması kendini orgazm sırasında ortaya çıkan baş ağrısı ile gösterebilir ve gerekli önlemlerin alınmaması halinde ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle orgazm baş ağrısı yaşayan kimseler bir hekime başvurmalı ve altta yatan ciddi bir rahatsızlık atlanmamalıdır.

Yazarın Tüm Yazıları