GeriE. Funda Tuzgöl Egzersiz mi yoksa diyet mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Egzersiz mi yoksa diyet mi?

Egzersiz mi yoksa diyet mi?
Abone Olgoogle-news

Eğer sorun kilonun ulaştığı rakamı değiştirmekse öncelikle beslenme sağlanmalı ve…

Kilo vermek için egzersiz yapmak mı yoksa beslenme düzenine mi dikkat etmek daha önemli? Diyetisyen E. Funda Tuzgöl, ideal kiloya ulaşmak için yapılması gerekenleri anlattı.

Kişi beden ağırlığından memnun değil ise bunun kaynağını araştırmak, derinlemesine sorgulamak ve çözümü bulmakta çok önemlidir. Çünkü bu derinlemesine sorgulamanın ardından ortaya çıkan gerçekler şikayet edilen beden imgesinin, istenen hale getirilmesinde başarıyı yakalamayı sağlar.

Fazla kilosu olan birey için de kilo yetersizliğinden şikayet eden birey için de nedeni sorgulamanın bizi götüreceği sonuç hep aynıdır; beden imgesinde ulaşılmak istenilen başarı!

Peki ne yapılmalı?

 • Yemek yeme alışkanlıkları yanlış olan bir kişinin kilo sorunu yemek seçimlerindeki düzeltmelerle,
 • Fiziksel aktiviteyi yetersiz yapmaya başladığında kilosunun beğenmemeye başlayan bireyin kilo sorunu fiziksel aktivitesini düzeltmekle,
 • Hormon bozukluğu yaşadıktan sonra kilosu değişen bireyin kilo sorunu, doktor kontrolünde hormon düzenlenmesi yapıldıktan sonra,
 • Psikolojik nedenler ağır bastığında, duygu dünyasına yenik düştüğünde yemek yiyen ya da yemeyen biri duygusal bilgilendirilmeleri doğru ve düzgün bir şekilde yapılmaya başlandıktan sonra şikayetçi olduğu beden imgesi düzenlenmeye başlaya bilir. Aksi takdirde boşa kürek çekmiş olunur.

Bu nedenle kilo verme ya da kilo alma programları altını çizerek bir kez daha söylüyoruz ki kişiye özeldir ve ancak o zaman daha kesin ve geri dönüşsüz sonuç alınabilir.

Egzersiz düzenli şekilde devam ettirilecekse programa eklenmeli

Eğer sorun kilonun ulaştığı rakamı değiştirmekse öncelikle doğru, yeterli ve sağlıklı beslenme sağlanmalı, zaman içinde kurallarıyla oturtulmalı ve ardın da kilo vermeyi desteklemek ve kalıcılığını sağlamak amacıyla, kişinin egzersiz yapmasını engelleyen herhangi bir neden yoksa fiziksel aktivite yavaş seyirlerde eklenmelidir. Bu egzersiz ilavesi ancak eklenen düzeyde devam ettirilebilecekse yaşama ilave olmalı. Aksi takdirde, fiziksel aktivite sisteme dahil edildiğinde değişen kilolar, eğer aktivite durdurulursa eski rakama tekrar dönülür. Bu nedenle her zaman eklenen egzersiz daimi uygulanacak şekilde planlanmalıdır. Uygulanan beslenme alışkanlıkları da yaşam tarzı olarak akla yerleştirilmeli.

Bu iki mevzu ilkeli davranılarak planlandığında memnun olunmayan hiçbir beden kalmayacaktır. “Beslenme mi, egzersiz mi?” sorusunun cevabı hiçbir egzersiz beslenme eksikleri yerine konmadan (tabii ki fazlası da beslenme listesinden çıkarılmadan) kişiyi istenilen beden ağırlığına getiremez.

False