Vajinismus nedir? Vajinismus tedavi yöntemleri neler?

Vajinismus nedir? Vajinismus tedavisi nasıl yapılır? Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir? Vajinismus parmak egzersizleri nasıl yapılır?

Haberin Devamı

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus sorunu yaşayan çiftler tam birleşmeyi deneyecekleri an kadında kontrol dışı kasılmalar, bacağı kapatma davranışı, kalçasını kaçırma gibi istenmeyen ve girişe izin vermeyen davranışlar görülür. Kadın çok acı çekeceğini, penisin büyük vajinanın çok küçük olduğuna inanır ve kasılmalarıda kontrol edemediği için vajinal girişi izin veremez. Tamamen psikolojik bir sorundur.

VAJİNİSMUSUN NEDENLERİ NELERDİR?

Vajinismus sorunun kökeninde cinsellikle ilgili yanlış bilgiler ve korkular yatar.

  • Cinsel eğitimin yetersizliği,
  • Yanlış ve abartılı cinsel bilgiler,
  • Suçluluk, ayıp, günah duyguları,
  • Çocukluk ve genç kızlık döneminde yaşanan ruhsal ve bedensel cinsel travmalar, tacizler, baskıcı aile ortamı,
  • Cinsiyet ayrımcılığı yapılarak yetiştirilme,
  • İlk geceyle ilgili bilgisiz ve bilinçsiz olmak,
  • Penisin girişi anında “acı çekme”, “aşırı kanama”, “vajinanın parçalanması” korkuları ve gebe kalma korkuları gibi nedenler yer almaktadır.

VAJİNİSMUS TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Tedavide bilimsel bir yöntem olan cinsel terapi yöntemi kullanılır. Tedaviye çift birlikte katılır. Çünkü sorunu birlikte yaşıyorlardır, her ne kadar kadın kaynaklı görünse de erkek çözümün önemli parçasıdır.

TEDAVİNİN İLK AŞAMASI: CİNSEL BİLGİLENDİRME

Vajinismusun yaşanmasının en temel nedeni yetersiz ve gerçek dışı cinsel bilgilerdir bu nedenle ilk olarak tüm yanlış bilgileri doğrularıyla yer değiştirmek tedavide 1. basamaktır. Kasılmanın nasıl olduğunu anlamak, vajina, penis anatomi ve fizyolojisini öğrenmek tedavinin temelidir.

DOKUNMA UYGULAMASINA GEÇİŞ

Çiftin gevşemesi, birbirinin bedenini sakince fark etmesi için verilen ve tedavi boyunca uzman tarafından teknikleri ayarlanarak kullanılan dokunma uygulamalarıdır. Çift birbirlerine sırayla uzun dokunmalar yaparlar bu dokunmalarda belli süre cinsel bölgeler, daha sonra cinsel bölgelerde dahil edilir ve çifte her ikisinin de hoşuna gidecek ve çok işe yarayan dokunma teknikleri cinsel terapist tarafından öğretilir. Cinsel birleşmeyi denemek tedavinin önemli bölümünde yasaktır.

VAJİNİSMUS EGZERSİZLERİ

Kadının vajinasına bakması, dokunması, cinselliği ile barışması için önemlidir. Bu nedenle ayna da vajinasına bakma ve dokunma uygulamaları verilir. Ve buna parmağının yavaşça ve ilk boğum daha sonra ikinci ve en sonra da tamamının içeri yerleştirme uygulamaları ile devam edilir.

Bu şekilde kadın vajinanın içini, ne kadar geniş ve büyük olduğunu keşfeder. Bu uygulama tedaviye başlayan çoğu kadının hoşuna gitmeyen, dönem dönemde direnç gösterdiği uygulamadır. Tedavide önemli bir kırılım noktasıdır parmak uygulaması.

Aslında cinsel terapide kadın kendi gizli kalmış ya da bildiği ama çözemediği kaygılarla baş etmeyi öğrenerek, cinselliği ile tam olarak barışır. Parmağını yerleştirmek bile kadına özgüven kazandırır ve rahatladır. Tedavinin kadının bedenini keşfederek yürütülmesi cinsel farkındalık ve sonraki cinsel hayat için önemlidir.

İDRAR TUTMA UYGULAMASI

İdrar yaparken pelvik kasları sıkmak bu şekilde idrarın çıkışını engellemek bir süre sıkmak ve bırakmak üzerine kurulu uygulamadır. Bir idrarı 4'e bölerek yapılmadır. Pelvik kasları bilerek ve farkındalıkla kasmaktır. Kontrolsüz kasılmaların bitmesi için önemli bir uygulamadır.

NEFES VE GEVŞEME EGZERSİZLERİ

Tedavi boyunca uzman tarafından tarif edilecek nefes ve gevşeme çalışmaları tedaviye destek olacaktır.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Tedavi 4-8 seans arası sürer. 4-8 seans diğer cinsel işlev bozukluklarına ya da diğer psikolojik sorunlara göre daha kısa bir süredir. Tedavide sadece ilişkiye girmezsiniz aynı zamanda cinsellikle ilgi doğru bilgileri edinir, korkunuzu yener, keyif almayı keşfeder ve eşinizle birbirinize destek olmaya dair bir deneyim yaşarsınız.

Hatırlatmak isteriz ki tedavi cinsel terapistle birlikte olur çünkü neyi nerede nasıl yapılacağının anlatılması, oluşabilecek duygusal dirençleri, çiftin arasındaki iletişimi çalışmak uzmanı gerektirir çift tek başlarına yapamaz.  

Yazarın Tüm Yazıları