GeriDolunay Kadıoğlu Stresin tüp bebek sürecindeki etkileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stresin tüp bebek sürecindeki etkileri

Stresin tüp bebek sürecindeki etkileri

Stres, tüp bebek başarısını doğrudan etkiliyor. “Stresi makul düzeye çekebilen çiftlerin tüp bebek sürecinde başarı şansı artıyor” diyen Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, tüp bebek tedavisi gören çiftlere önerilerde bulundu.

Stres aslında her alanı olumsuz etkiliyor. Eğer çok aşırı şiddette strese maruz kalıyorsak durum daha farklı olabiliyor. Eğer bu tüp bebek süreciyse, emin olun ki A’dan Z’ye bedeninizin, ruhunuzun her zerresi etkileniyor. İstediğimiz bir şeyi elde edememek bize bir stres zaten yaratır. Belirsizlik, ne olduğunu bilemeyecek olmak, ne zaman elde edeceğimizi bilemeyecek olmak, ki bu çocuk ise ve uzun süredir elde etmeye çalışıyorsanız, uzun süredir denemeler yapıyorsanız ve sonuçta elinize hiçbir şey geçmiyorsa sadece stresiniz oranı artar.

Stresi makul düzeylere çekebilen çiftlerin tüp bebek sürecinde başarı şansı artar. Tüp bebek sürecini çok sık yaşamış çiftler iyi bilir. Değersizlik, kaygı artışı, stres, uyku bozukluğu, yeme bozukluğu, hiç kimseyle görüşmek istememe, depresyon ve buna benzer pek çok etki vardır. Bunları makul düzeylere indirebilmek önemlidir.

Stresle nasıl baş edeceksiniz, hayatınızdaki belirsizliği nasıl yöneteceksiniz, birbirinizle ilişkilerinizi nasıl düzenleyeceksiniz ve eğer geçmişte buna bağlı olarak travmalarınız varsa onları nasıl tedavi edeceksiniz? Yeni alanlar açtıkça emin olun ki beden, zihin, kalp dengelendikçe tüp bebekte başarı şansınız artacaktır.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

False