GeriDolunay Kadıoğlu “Seks yaptığımı ailem anlar mı?”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Seks yaptığımı ailem anlar mı?”

“Seks yaptığımı ailem anlar mı?”

Ergenlik dönemindeki genç kızların cinsellikle ilgili merak ettikleri…

Ergenlik dönemindeki genç kızların cinsellikle ilgili aklına takılan soruların cevaplarını Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu veriyor.

SEKS İÇİN EN İDEAL YAŞ NEDİR?

Her şeyden önce bilinmesi gereken kesin bir yaşın olmadığıdır. Ancak ergenlik döneminde, henüz bedeni hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadan yaşanan cinsellik, ergen gebeliğinden, kürtaja ve HIV/AIDS ve Cinsel Yolla bulaşan diğer hastalıklara kadar uzanan bir sonuç tablosunu gencin karşısına çıkarabilmektedir. Cinselliğin sağlıklı olabilmesi için temel koşul genç kızların üreme organlarının gelişimini tamamlamış olmasıdır. Ancak bedensel gelişimden daha önemlisi, ruhsal gelişimdir. Ruhsal olarak cinsel ilişkinin sorumluluğunu alabilmemiz, kendimizle barışık olmamızı gerektirir. Erken ya da hazır olmadan yaşanan cinsellik; bireyde suçluluk, pişmanlık, utanç gibi içsel barışı bozabilecek duygular yaşatabilir. Tüm bu nedenlerle; güvenli cinsel ilişki kavramı öncelik kazanır. Güvenli cinsel ilişki; karşılıklı güvenin, dostluğun, sevgi ve saygının yaşandığı bir ilişkidir. Bireyler arası paylaşımın arttığı ve yoğun olumlu duyguların yaşandığı ortamda iyi iletişim kurmak, kendini ortaya koyabilmek, ‘hayır’ ya da ‘evet’ diyebilmek, cinsel eşini zorlamamak ilişkinin sağlıklı yürümesi için şarttır.

İYİ VE SAĞLIKLI BİR CİNSEL İLİŞKİ NASIL OLMALIDIR? BU İLİŞKİLERDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

İyi ve sağlıklı bir cinsel ilişki, eşler arasında uyum ve doyumun yaşandığı ruhsal ve bedensel sağlığın önemsendiği bir süreci tanımlar. Bu süreçte eşlerin birbirleri ile ilgili beklentilerini, isteklerini bilmeleri, cinsel istekler konusunda baskıcı davranmamaları ve birbirlerinin cinsellikle ilgili düşünce ve isteklerine saygı duymaları gerekir. Ayrıca cinsel aktivitenin paylaşıldığı kişinin herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyıp taşımadığı bilinmiyorsa, mutlaka kondom kullanılmalıdır. Kondom HIV/AIDS ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardan koruduğu gibi istenmeyen gebelikleri de önler.

SEKS YAPTIĞIMI ANNEM-BABAM ANLAR MI?

Hayır, seks yapmak dışarıdan anlaşılabilecek bir durum değildir.

AİLEMLE JİNEKOLOĞA GİTMEK ZORUNDA KALIRSAM BAKİRE OLMADIĞIM ANLAŞILIR MI?

Doktora gitme nedeniniz bekaret kontrolü ise ve vajinal muayene olursanız evet anlaşılır. Diğer konularda vajinal muayene olmadığınız sürece anlaşılmaz.

İLK CİNSEL DENEYİMİMDE KASILIP KALIRSAM VE KİLİTLENME OLAYINI YAŞAR MIYIM?

İlk cinsel ilişkide kasılırsanız penisi içeri alamazsınız, kilitlenme olayı diye bir olay bilimsel olarak olabilecek bir durum değildir tamamen şehir efsanesidir.

GENİTAL BÖLGEMDEKİ KILLARIMDAN PARTNERİM RAHATSIZ OLUR MU?

Bu herkese göre değişir. Bunun cevabını sadece partneriniz bilir.

ORAL SEKS YAPARSAM VE MENİ YUTARSAM HAMİLE KALIR MIYIM?

Hayır, oral seksle gebe kalınmaz.

ANAL SEKS (TERS İLİŞKİ) YAPMAK NORMAL MİDİR? ZARARI VAR MIDIR?

Anal, oral seks gibi vajinal seks haricindeki cinsel ilişki yöntemlerinin, eşler tarafından istendiği takdirde cinselliği renklendiği kabul edilir. Bununla birlikte, anal seksin özellikle kadının bedensel sağlığına zarar verebileceği anüs kasların zedelenebileceği akılda tutulmalıdır. Bu da büyük aptesti tutmayı zorlaştırabilir. Anal seks sırasında olabilecek kanamalarda HIV/AIDS ya da kan yolu ile bulaşabilen diğer hastalıkların geçişi kolay olabileceğinden mutlaka kondom kullanılmalıdır. Ayrıca kişi istemiyorsa istemediğini belirtmeli ve kararlı olmalıdır.

False