GeriDolunay Kadıoğlu İlk cinsel ilişki ne zaman yaşanmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk cinsel ilişki ne zaman yaşanmalı?

İlk cinsel ilişki ne zaman yaşanmalı?

Çoğu ergen için ilk cinsel ilişkinin ne zaman yaşanacağı konusu, üzerinde sıklıkla düşündükleri ve konuştukları önemli bir gündemdir. Diğer yandan ergen aileleri de bu konuda en az onlar kadar kaygılıdır. Peki, ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanmalı? Ergenlik dönemi ilk cinsel deneyim için uygun bir dönem mi? Psikolojik Danışman ve Cinsel Terapist Dolunay Kadıoğlu aklımıza takılan tüm soruları yanıtlıyor.

BİR ÖNCE BÜYÜMEK İSTİYORLAR

İlk cinsel ilişki ne zaman yaşanmalı

Ergenler, bir an önce büyümek isterler, özellikle 15 yaş altındaki ergenler için zaman hiç geçmez sanki. Bir an önce büyümeli ve büyüklerin yaptıkları her şeyi yapabilmelidirler. Dışarıda kalış süreleri, arkadaşlarıyla konuşma süreleri, ders çalışma süreleri gibi... Kendilerine konan tüm kısıtlamalardan büyüyünce kurtulacaklarına inanırlar.


İlk cinsel ilişki ergenler için büyük önem taşıyor

İlk cinsel ilişki ne zaman yaşanmalı

İlk cinsel deneyim ergenler için büyük anlamlar taşımaktadır. Erkekler için erkek olmak gibi “erkeksi” yani daha çok erkekler dünyası için anlamlar taşır, bu deneyim erkek olmanın en temel göstergesi ve övünme kaynağı olacaktır. Kız ergenler bu konuda erkeklere göre daha farklıdır. Onlar için bu konu daha kapalı yaşadıkları, utandıkları ve çoğunlukla da üzerinde daha ender düşündükleri bir konudur. Ama yine de onlar için de ileride yaşayacakları ilk cinsel ilişki deneyimi çok önemlidir.

KIZLAR İÇİN İLK CİNSEL DENEYİMLERİ DAHA DUYGUSAL ANLAMLAR TAŞIR

İlk cinsel ilişki ne zaman yaşanmalı

Kız ergenler için daha “duygusal ” anlamlar taşımakta olan cinsel deneyim ergen kızların ilk cinsel deneyimlerini yaşadıkları kişiler için “sevdiğim” tanımını kullanmaları şaşırtıcı değildir. Kızlar erkelerin tersine ilk cinsel deneyimini anlattığında, akranlarından çoğunlukla destek alamamakta hatta tepki görmektedirler, bu değerlendirmenin kendi hemcinsleri tarafından bile erkek dünyası değerleri ile yapıldığının göstergesidir. Kızlar ilk cinsel deneyimleri ile ilgili olumlu duygular yaşasalar da, bu duygulara suçluluk, utanma, korku ve kaygının da eşlik ettiğini erkeklerden daha çok ifade etmektedirler.

Cinsellikle ilgili cinsiyetler arasındaki ayırımcılık ve uçurum, ergenlikte daha da artarak derinlerşerek devam eder.


Peki, ilk cinsel deneyim ne zaman yaşanmalı?

İlk cinsel ilişki ne zaman yaşanmalı

Cevap çok net; bedensel ve duygusal olarak hazır olunduğunda. Peki, ne demek bu? Ergenlik dönemi ilk cinsel ilişki için pek de uygun olmayabilir çünkü ergenlik risklerin alındığı hatta risk almanın sevildiği bir gelişim dönemi. Cinsellikte risk almak demek ise, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, ergen gebelikleri ve kişide oluşabilecek olumsuz ruhsal etkiler demektir.


Ergenlik döneminde sağlıklı bir cinsellik yaşanmaz

İlk cinsel ilişki ne zaman yaşanmalı

Sağlıklı cinsel ilişki için; bedensel büyümenin tamamlanması yani ergenliğin bitmesi ve ruhsal olarak da bu sorumluluğu taşıyabilmek temel koşullardır.

İlk cinsel ilişki için karşılıklı onay, ‘hayır’lara saygı duymak ve pişman olunmayacak bir zamanda yaşamak en doğrusudur. Büyüdüğünü kanıtlamanın tek yolu cinsel ilişki yaşamak değildir. 


Cinsellik sadece cinsel birleşme değildir

İlk cinsel ilişki ne zaman yaşanmalı

Cinsel ilişki, yetişkin davranışıdır yani sorumluluk gerektirir. Cinsellik ise sadece cinsel birleşme demek değildir. Birleşme olmadan yaşanabilecek cinsel paylaşımlar, mastürbasyon, karşılıklı mastürbasyon, ergenleri pişman olabilecekleri pek çok davranış ve hastalıktan korur. 

False