GeriDolunay Kadıoğlu Ergenler ve meslek seçimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ergenler ve meslek seçimi

Ergenler ve meslek seçimi
Abone Olgoogle-news

Bu süreçte çocuğunuza mutlaka destek olmalısınız.

Dünyaya geldikten kısa bir süre sonra meslek seçimi ile ilgili çalışmalar çocuğun dünyasında başlar. Meslek seçimi, meslek kimliği, yaşadığımız toplumda kabul görmek, onaylanmak, takdir edilmek için çok önemlidir. Çocuklar genellikle 10'lu yaşlara kadar, ihtiyaçlar, yetenekler, yönelimler, ülkedeki iş alanları gibi konuları önemsemeden daha hayali meslek yöneliminde bulunurlar. Doktor, öğretmen, asker, avukat olmak gibi... Seçtikleri meslekler genellikle mesleki üniformaların olduğu ve kendilerinin de bir şekilde ayırt edebildikleri mesleklerdir.

10'lu yaşlardan 17 yaşına kadar olan bilişsel gelişim döneminde mesleklerle ilgili düşünceleri de değişir. 10 yaşından önce sadece şeklen bildikleri ve olmak istedikleri meslekleri artık yavaş yavaş kendileriyle, değerleriyle, ilgi alanlarıyla yetenekleriyle örtüşüp örtüşmediğini de düşünmeye başlarlar. Bu dönem 15 yaştan sonra hızlanır. O ana kadar geçici tercihler yapmaktadırlar ancak 15 ile 17 yaş arası daha farkındalıklı düşünmeye başlarlar.

Ergenler ve meslek seçimi

MUTLU OLABİLECEĞİ MESLEĞİN FARKINDA OLMALILAR

15 yaşından sonra mesleklerine yavaş yavaş yönelirken ailenin ve toplumun ne istediği de önemli olabilir. Ergenin gerçekten kendi istediği mesleğe mi yoksa ailesinin istediği mesleğe mi yöneldiğini ayırt etmesi önemlidir. Bunun içinde ilgi alanlarını ve yeteneklerini bilmesi, mutlu olabileceği mesleğin farkında olması gerekir.

Ergenler ve meslek seçimi

MESLEK SEÇİMİ İÇİN UZMAN DESTEĞİNE İHTİYAÇ DUYABİLİR

Ergenlik döneminde istek, ilgi ve yetenekleri ayırt etmek için yani mesleki seçim konusunda, uzman desteğine ihtiyaç duyması kaçınılmazdır. Bu konuda okul rehberlik servislerine başvurarak gerekli danışmanlık çalışmalarını talep etmeleri gerekir.

ERGENİN MESLEK SEÇİMİNDE KENDİ KENDİNE SORACAĞI VE CEVAPLARINI MERAK EDECEĞİ SORULARDAN BAZI ÖRNEKLER

 • Hangi mesleği yapmak beni mutlu eder?
 • Hangi mesleği yaparken kendimi, yeteneklerimi daha iyi ortaya koyabilir, gelişebilirim?
 • Hangi meslek benim hayat amaçlarımla maksimumda örtüşür?
 • Seçeceğim meslekle topluma, ülkeme, dünyaya ve insanlara katkı vermek istesem bu hangi meslek olur ?

Ergenler ve meslek seçimi

AİLELER BU SÜREÇTE DESTEK OLMALI

Meslek seçimi sürecinde ailelerin çocuklarına farkındaklı destek olmaları gerekir. Ailenin çocuğunun istek ve fikirlerine önem vermesi, meslek seçimi konusunda uygun uzmanlık desteğinin sağlanması, gereksiz ve ergeni baskı altına alacak yönlendirmelerden, zorlamalardan kaçınmaları önerilir.

False