GeriDilara Koçak Kadınlardaki şişkinlik sorununa pratik çözümler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlardaki şişkinlik sorununa pratik çözümler

Kadınlardaki şişkinlik sorununa pratik çözümler
Abone Olgoogle-news

Yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde yarar var.

Kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi şikayetleriniz varsa yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir. Günlük hayatta sık tüketilen bazı gıdalar, vücudunuza dost olmayabilir. Sindirim zorluğu çekiyorsanız, doğru besinleri seçmeyi öğrenin. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’ın verdiği öneriler sizi rahatlatabilir.

Süt ve ürünleri

Süt ve süt ürünlerinde bulunan ‘laktoz’, sindirimi zorlayabilir. Eğer bunları tükettikten sonra gaz ve şişkinlik yaşıyorsanız laktoz intoleransınız var demektir. Fazla miktarda laktoz tüketimi, ishale sebep olabilir. Bu nedenle sütü ‘laktozsuz‘ tercih etmek veya yerine yoğurt ve sert peynir tüketmek alternatif olabilir.

Baharatlı besinler

Mide bulantısı, kusma ve ishal gibi durumlarda sindirim sistemini uyaran baharatlı, yağlı besinlerden uzak durmak gerekir. Baharatlı besinler, bazı bireylerde hiçbir olumsuz etki göstermezken bazılarında ciddi yan etkilere yol açar. Genel olarak, sindirim sorunları yaşıyorsanız baharatsız ve yağsız yemeye özen gösterin.

Asidik gıdalar

Domates sosu ve limon, portakal, greyfurt gibi turunçgiller asidiktir. Özellikle reflü hassasiyetiniz varsa hemen şikayetleriniz artar.

Yağlı yiyecekler

Yağlı besinler, sindirim sistemini uyararak ishale yol açabilir. Bu etki, yağın çeşidi ve kabızlık/ishal yatkınlığına bağlı olarak değişir. Hazımsızlık şikayetiniz varsa, mideye baskı yapmamak için az yağlı besinleri seçmeli, gün içinde az ve sık beslenme prensibini benimsemelisiniz. Sindirimi rahatlatmak için doymuş yağlardan uzak durmanızda fayda var.

Kızarmış besinler

Kızarmış besinlerin sindirim sistemi üzerindeki etkisi yağlı besinlere benzer. Hızlı sindirilemezler ve ishale sebep olabilirler veya şişkinlik yaparlar. Birçok kızarmış yiyecek, düşük lif içerir ve sindirimi uzun sürer. Bu nedenle kabızlık veya ishal şikayetiniz varsa kızarmış besinlerden uzak durmanız gerekir.

Diyetinizi düzenleyin

Dereotu, kimyon, yaban turbu, maydanoz, rezene, tarhun, mercanköşk, tarçın, zencefil, kakule gibi bitki ve baharatları kullanmayı deneyebilirsiniz.

 • Kuru baklagilleri tüketirken üzerine kimyon eklemeniz, sindirime çok yardımcı olacak ve gaz şikayetinizi azaltacak.
 • Yemeklerden sonra bir fincan rezene ve anason çayı içmek de sindirimi rahatlatıp gaz şikayetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Hızlı yemek gaz şikayetinizi artırabilir.
 • Meyveleri çok soğuk tüketmeyin bu da şişkinlik sebebi olabilir.
 • Kahve, çay, çikolata ve gazlı içeceklerin bazıları midenizi zorlayabilir aşırı tüketmeyin. 

False