GeriDeniz Berksoy Bu saatte yediğiniz çikolata kilo aldırmaz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu saatte yediğiniz çikolata kilo aldırmaz

Bu saatte yediğiniz çikolata kilo aldırmaz
Abone Olgoogle-news

Çikolatadan vazgeçmeden de kilonuzu koruyabilirsiniz.

Özellikle kadınların vazgeçilmezi çikolatanın tüketimi regl döneminde daha da artıyor. Kilo almadan nasıl çikolata tüketeceğinizi Diyetisyen Deniz Berksoy anlattı.

* Çikolata içerdiği triptofan proteini sayesinde serotonin hormonu yani mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Bir nevi mutluluk ilacıdır.

* Çikolatalardaki kakao miktarı yüzde 10'dan yüzde 95'lere kadar çıkabilir. Kakao yüksek oranda antioksidan içeren besinlerden biridir.

* Her biri aynı lezzete sahip çikolatanın birçok çeşidi vardır. En bilinenleri bitter, sütlü ve beyaz çikolata.

* Bitter çikolata % 43 kakao içerir. Sütlü çikolata % 25 kakao ve % 14 süt tozu içerir. Beyaz çikolata ise ağırlıklı olarak % 20-45 kakao yağı içerir. Bu sebeple kilo verme aşamasında tercih etmemiz gereken çikolata grubu bitter çikolatadır. Bitter çikolata daha az şeker; daha çok kakao içermesi yönüyle sağlıklı bir seçim olmaktadır.

* Genel olarak çikolatanın bir porsiyonu (40-45 gr.) 220-250 kcal içermektedir.

* Çikolatada fındık, üzüm, badem gibi kuruyemişlerin kullanılmış olması besin değerini artırır. Atıştırırken kalori miktarı kontrol edilerek besleyici özellikteki bu tip çikolata barları ara öğün olarak seçilebilir.

* Günün erken saatlerinden metabolizma daha çok çalıştığı için ekstra kaloriler kolayca yakılabilir. Çikolata grubunu 08.00-17.00 saat aralığında tüketmeye çalışın.

* Günlük ortalama 20 gr (2 kare) bitter çikolatayı 1 porsiyon meyve yerine tercih ederek çikolatadan vazgeçmeden kilonuzu koruyabilirsiniz.

100 gr çikolatanın ortalama kalori değerleri

* Çikolata 482

* Sütlü Çikolata 505

* Cevizli-fındıklı çikolata 548

* Bitter Çikolata 412

* Kakao tozu 456

HEM GÖRÜNTÜSÜ HEM DE TADI HARİKA BİR TARİF: ÇİKOLATA KAPLI MUZ

False