GeriCevat Bayrak Ağrısız rahim filmi çektirmek mümkün mü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ağrısız rahim filmi çektirmek mümkün mü?

Ağrısız rahim filmi çektirmek mümkün mü?
Abone Olgoogle-news

Bu işlemi yaptırırken anestezi de yapılabilir ancak...

Pek çok kadın rahim filmi çektirmekten korkuyor. Anlatılan kötü hikayeler veya şahit olunan olumsuz örnekler nedeniyle aylarca hatta yıllarca rahim filmi çektirmekten kaçanlar var. Sadece rahim filmi istedi diye doktor değiştirenler var. Çocuk sahibi olmak için çeşitli ilaçlar deneyerek bu filmden kurtulmaya çalışanlar var.

Birbiriyle çelişen ifadeler bin bir kafa karışıklığına sebep oluyor. İnternetteki forum sitelerine göz atıldığında “Hiç acımadı” diyen bir kadının yazdığını “Hayatımda yaşadığım en büyük acıydı” diyen kadının yazısı takip ediyor. Bazı kadınlar tamamen birbirine zıt bu ifadeleri kişilerin ağrı eşiklerinin farklı olmasına bağlıyorlar ama ağrı eşiği çok düşük olduğu halde canı yanmayan da var. Ağrı kesici ilaç, iğne veya fitil önerenler var ama biliyoruz ki bu ilaçlar rahim filmi sırasında meydana gelebilecek şiddetli kramp ve ağrıları önlemekte oldukça yetersiz kalıyor. Keşke etkili basit bir ağrı kesici ilaç olsaydı. O zaman bu kadar korkuya, sıkıntıya hiç gerek kalmayacaktı.

Rahim filmi çekilmesi sırasında acı çekme ihtimalini göze alamayan ve bunu şansa bırakmak istemeyen bir kadının elinde anestezi istemekten başka bir seçenek kalmıyor. Anestezi bir seçenektir ama unutmamak gerekir ki beraberinde ek riskler getirmekte, ek bir maliyet yüklemektedir.

Ağrısız rahim filmi için tek seçenek anestezi mi?

Peki, gerçekten ağrısız rahim filmi için tek seçenek anestezi midir? Şimdi konuyu bir uzman gözüyle inceleyelim…

Rahim filmi sırasında şiddetli ağrı ve spazm oluşumunu tetikleyen birden çok faktör söz konusudur. Bunlar şu şekilde gruplandırılabilir:

 1. Kişisel anatomik farklılıklara bağlı faktörler
 2. Kişisel fizyolojik faktörler
 3. Kişisel psikolojik faktörler
 4. Kullanılan röntgen cihazı ve teknik
 5. Kullanılan aparatlar
 6. Kullanılan kontrast madde
 7. İncelemeyi yapan hekimin tecrübesi

Bütün bu faktörler birbirlerine bağlıdır ve hepsi birlikte, bir bütün olarak sonucu etkiler. Örneğin tecrübeli bir hekim farklı anatomik durumlara sahip hastalar için duruma uygun farklı yollar, teknikler izleyebilir. Hastanın varsa psikolojik durumunu inceleme öncesinde kısmen de olsa iyileştirilebilir. Hafif vajinismus olgularında kişiye uygun yaklaşımları bilir ve uygular. İlacı ne kadar basınçla vermesi gerektiğini, incelemeyi ne zaman bitirmesi gerektiğini iyi bilir.

C kollu röntgen cihazıyla birlikte yeni tekniklerin kullanılması, ağrı meydana getirebilecek faktörlerin önemli bir kısmının ortadan kalkmasını sağlar.

Kullanılan kontrast maddenin fiziksel özellikleri ağrı meydana gelmesi üzerinde etkilidir. Uygun viskozite, osmolarite ve sıcaklıktaki kontrast madde tercih edilir, bu sıvı sadece gerektiği kadar basınçla verilirse ağrı meydana gelmeyecektir.
Kontrast maddeyi rahim ağzından rahim içine doldurabilmek için çeşitli aparatlar ve kateterler mevcuttur. Her kadının rahim ağzı birbirinin tıpatıp aynısı değildir. Tecrübeli bir radyolog hangi rahim ağzı için hangi kateterin uygun olduğunu bilir.

İyi bir merkez tercih edilmeli

En ileri teknolojiyi kullanan ve çok sayıda HSG incelemesi yapan merkezlerde rahim filmi fiyatı ne çok ucuzdur ne de çok pahalıdır. İyi bir merkezin sizin bulunduğunuz yerin uzağında olmasını dert etmeyin. Bu filmi büyük olasılıkla ömrünüz boyunca 1 veya 2 defa çektireceksiniz. En yakınınızdaki yeri değil en iyi olduğunu düşündüğünüz yeri tercih edin.

Radyoloji Uzmanı
Dr. Cevat Bayrak

False