GeriBelgin Harzadın Kısırlığın nedeni psikolojik olabilir mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısırlığın nedeni psikolojik olabilir mi?

Kısırlığın nedeni psikolojik olabilir mi?
Abone Olgoogle-news

Gebeliğin oluşumunda kadının ruhsal durumu önemli bir faktör...

Gebeliğin oluşumunda rol oynayan birçok hormonal faktör bulunur. Bu hormonların normal fizyolojik süreçlerini devam ettirebilmesinde kadının ruhsal durumu önemli bir etkendir. Kronik psikolojik strese maruz kalan bir kadında fazla miktarda salınan ACTH ve kortizol hormonları gebelik için önemli hormonların seyrini bozar. Bu durum ise gebe kalma ihtimalini zorlaştırabilir.

KENDİNİZİ ANNELİĞE HAZIR HİSSEDİYOR MUSUNUZ?

Bazen bir kadının zihni bilinçli bir şekilde çocuk isterken, en derindeki duyguları bir çocuğa sahip olmak istememektir. Aslında bir kadının bilinçli olarak çocuk istememesi bir kusur değildir. Anne olmak istememek bir hata veya suçlanacak bir durum da değildir. Anne olmayı istemek, kendini hazır hissetmek veya kişinin hayata bakışı ile ilgili bir durumdur. Bazen de kişi genetik olarak içgüdüleri sebebi ile nedenini çok da bilmeden çocuk sahibi olmak ister. Ancak kişinin bir tarafı çocuğu istiyor bir tarafı istemiyorsa bu durum zihin için önemli bir duygusal karışıklık yaratır ve giderek ağırlaşan bir ruhsal yük olur.

Kısırlığın nedeni psikolojik olabilir mi

ÇOCUK SAHİBİ OLMAK BÜYÜK SORUMLULUK

Fiziksel olarak büyümüş bir kadın ruhsal olarak kendini çocuk hissediyor olabilir. Çocuk bir kişinin anne olması da birçok yönden zorluklar içerir. Çünkü anne olmadan önce aşılması gereken aşamaları henüz aşmamıştır. Çocuk sahibi olmanın ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunun farkında olan kadın, bu kararına saygı gösterilmesini bekler. Özellikle geleneksel yapının daha hakim olduğu ailelerde çocuk olması yönünde sürekli bir baskı kurma hali vardır. Böyle bir durumda kadın bilinçli olarak çocuğu isterken, bilinç dışı çocuğu istemeyip gebelikten uzak durabilir.

GEÇMİŞ YAŞANTILARIN ETKİSİ

Kız çocuğu çocukluk döneminde istenmeyen bir çocuk olarak doğmuş olabilir. Böyle birisi annesinin kendisine olan negatif duygularına sıklıkla maruz kalır. Çocuk büyütmenin zor olduğu, çocuk sahibi olmanın aslında akıllıca olmadığı bilgisi zihnine defalarca kodlanır. Annenin bu duygularını beynine kaydeden bir kadın yetişkinlik döneminde bilinçli olarak çocuk isterken, bilinç dışında bu çocuğu istemez.

Kısırlığın nedeni psikolojik olabilir mi

BABA TÜREVİ BİR EŞ

Kadının çocukluk döneminde tanıştığı ilk erkek babasıdır. Babanın baba kimliği yanında anneye ve diğer kadınlara nasıl davrandığı kız çocuğu tarafından zihne kodlanır. Eğer burada sağlıklı olmayan bir baba-kız ve anne-baba ilişkisi varsa kız çocuğunun bilinç dışında erkeklere karşı bazı genellemeler oluşur.

Yetişkinlik döneminde tüm erkeklere bu gözle bakmaya başlar. Sonuçta babaya benzeyen erkekler onun için daha çekicidir. Böyle biri baba türevi erkekle evlenir ve zaman zaman bu erkeği bilinç dışı olarak gerçek babası gibi algılar. Bu durumda da zihin babadan çocuk yapmayı yine bilinç dışı olarak reddeder.

ÇOCUĞU İSTEMEYEN ERKEK DE OLABİLİR

Bazı durumlarda aslında çocuğu istemeyen erkektir. Bilinç dışı olarak kadın da buna uyum gösterir. Çünkü bazı kadınlar karşıdakinin duygusunu almaya ve bir süre sonra da onun gibi hissetmeye çok fazla eğilimlidir. Çocuk istememe duygusu giderek kadına bulaşmaya başlar, sonrasında kadın kendisinin çocuk istemediğini zanneder. Aslında gerçekte erkek istemiyor, kadın ise istiyordur. Kadın giderek erkeğin duygusunu kendi duygusu gibi algılar. Sonuçta da çocuk sahibi olmak istemez.

Kısırlığın nedeni psikolojik olabilir mi

KISIRLIK TEDAVİSİNDE PSİKOLOJİK DESTEK

Bu yazı çok daha uzun yazılabilir ve daha bu konuda birçok sebep söylenebilir. Yazıdaki temel niyet özellikle ruhsal olarak kendisini iyi hissetmeyen bir kadın elle tutulur bir sebep olsun veya olmasın infertilite (kısırlık) tedavisine psikolojik desteği de ekleyebilir. Geçmişe ait kapanmamış veya yarım kalmış hesaplar beynimiz için kişi kaç yaşına gelirse gelsin önemli bir yük olarak taşınmaya devam eder. Bunları görüp vedalaşmak hem infertilite konusu için hem de başka birçok konu için hayat kalitesini yükseltecektir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Psikoterapist
Uzm. Dr. Belgin Harzadın 

GEBELİKTE KİLO ALIMI HESAPLAMA

False