GeriBanu Kazanç Kalıcı kilo kayıpları için en ideal zaman
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalıcı kilo kayıpları için en ideal zaman

Kalıcı kilo kayıpları için en ideal zaman

Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, yaza fit girmek için kısa bir süreye sıkıştırılan ve hüsranla sonuçlandığında bedeni küstüren diyet programları için uyarılarda bulundu.

Sağlıklı ve kalıcı kilo kayıplarına ulaşmak için yola çıkmanın en ideal zamanı. Yaza sayılı günler kala telaşa girmek yerine şimdi başlamanın faydasını hafiflemiş bir şekilde yaza merhaba dediğinizde göreceksiniz.

Daha çok deniz sezonunun açıldığı yaz ayları yaklaştığında gündeme gelen sağlıklı beslenme ve diyet konusu, kış aylarında ciddiyetle üzerinde durulduğunda daha kolay ve stressiz bir şekilde düzene girebiliyor.

FAZLA KİLOLARIN VERİLMESİ İÇİN SÜRECİ KOLAYLAŞTIRAN ÖNERİLER

Zaman zaman çalışma koşullarının dayattığı sağlıksız, dengesiz, yanlış ya da eksik beslenme biçimlerinin yanında kış soğuklarının getirdiği olumsuz koşullar ve hareketlerin kısıtlanması eklendiğinde kilo artışı kaçınılmaz oluyor. Kışın alınan kiloları tercih edilen kalın giysilerle kamufle edebiliyorken; yazın kendini hissettirmesiyle kalınlaşan vücut hatlarını gizlemek imkansızlaştığında panik durumu ortaya çıkıyor ve kısa sürede hızlı kilo vermenin yolları aranıyor.

Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, sağlıklı beslenmek ve kilo vermek kısa dönemde gerçekleştirilecek, mevsimlik aktiviteler değil; aksine devamlılık, kararlılık, sabır gerektiren bir süreç.

• Dönemsel diyetleri değil, hayat tarzı olan beslenme programlarını tercih edin

Bir yaşam boyunca sürdürülebilir beslenme programları profesyonel uzmanlar tarafından, kişiye özel olarak oluşturulmalı. Kişiye uygun ve sürdürülebilir olmayan, gelişi güzel diyetlerle kilo vermeye çalışmak sağlık açısından risk taşır. Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybını hedeflemeyen, çok düşük kalorili, tek besine dayalı ve bütün besin gruplarını içermeyen mucize formüller ile kısa sürede hızla kilo verilmesi sağlık açısından taşıdığı sayısız riskle birlikte ciltte sarkma, kırışma gibi estetik sorunlara da yol açıyor.

Az zaman içinde çok kilo kaybı vaadi sunan, kısa dönem için uygulanan kulaktan dolma mucizevi diyetlerle verilen kilolar hızla geri alınır ve beraberinde pek çok sağlık sorunun oluşmasına zemin hazırlar. Kişiler, sağlık değerleri ve kişinin yaşam standartları göz önünde bulundurularak oluşturulmuş, kişinin özellikleri ile uyumlu beslenme programlarını uygulamalı. Diyet yaparken öncelik kişinin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini yeteri kadar alması olmalı. Sağlıklı, dengeli ve yeterli bir beslenme ile gereksinimlerini karşılayan kişi zaman içinde ideal kilosuna da ulaşacak. Kilo vermek mucizevi diyetlerin hediyesi değil, hayat tarzı olarak benimsenmiş sağlıklı beslenme programlarının getirdiği estetik faydadır.

• Daha fazla ertelemek yok

Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek sürekli ertelenen bir konudur. Ertelemenin yarattığı huzursuzluk, zaman daralıp kişiyi sıkıştırmaya başladığında kendini hissettirir. Diyetinizi son dakikaya bırakıp bu huzursuzluğu yaşamak yerine, size uygun beslenme programını uygulamaya başlayarak sağlıklı beslenme ve kilo verme yolundaki ilk adımı atabilirsiniz. Zamanı erteleyerek daraltmak yerine, iyi kullanarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. 

• Stresin diyetinizi sabote etmesine izin vermeyin

Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulmak için ilk olarak bir hedef belirlemelisiniz. Kaç kilo fazlanız var ve bunu ne sürede vermek istiyorsunuz? Ayda beş kiloya ne dersiniz? Bu hedefleri belirlerken ve kilo verme sürecine hazırlanırken; sağlık verileriniz, mevcut kilonuz, yaşınız, beslenme alışkanlıklarınız, yağların nerede toplandığı gibi birçok sorunun cevabını bilmeniz gerek. Bu soruların cevaplarına profesyonel yardım ile ulaşmanızda ve bilinçli bir şekilde hareket etmenizde fayda var. 

Acele etmek, kulaktan dolma diyetlere başvurmak ve kendinizi aç bırakmak yerine profesyonelden alacağınız yardım sayesinde; günlük yaşantıda sizi zorlamayacak, bütün besin gruplarının yer alacağı beslenme programını uygulamak sağlıklı beslenmeniz ve kilo vermeniz için yeterli. Sık ama daha az yediğiniz yemek, bolca tükettiğiniz su, her gün yapacağınız yarım saatlik yürüyüşün de desteğiyle; aşırı kalori kısıtlamalarının ve yasakların olmadığı, ölçü ve dengenin hüküm sürdüğü bilinçli beslenme sistemiyle hedefe çok rahat ulaşabileceksiniz. Hedefe giden yol sabır ve kararlılık gerektirir. Bu süre zarfında sık sık tartılarak ve ‘acaba kilo verdim mi, kaç kilo verdim’ gibi kaygılara kapılarak stres içine girmeyin. Stres ve kaygı diyetinizi ve beslenme programınızı sabote eden duygu yoğunluklarıdır.

False