Öz denetimi güçlü çocuklar başarılı oluyor

Öz denetim kişinin kendi kararlarını kendi kendine almasını, bağımsız ve öz güvenli olmasını sağlar.

Haberin Devamı

Öz denetim, kişinin kendisini kontrol edebilme yetisidir. Öz denetim kişinin kendi kararlarını kendi kendine almasını, bağımsız ve öz güvenli olmasını sağlar. Öz denetim zihnin ve bedenin gerçek sahibi olmak demektir. Yapılan araştırmalarda da öz denetimi güçlü çocukların ileride başarılı oldukları görülmüştür.

Stanford Üniversitesitesi tarafından yapılan bir araştırmada bir grup çocuğa birer şeker verilmiştir. Araştırmacı çocuklara isterlerse hemen yiyebileklerini veya bekleyip yemezlerse bir tane daha getireceğini ve ikisini birden yiyebilceklerini söylemiştir. Çocukların sadece üçte biri bekleyebilmiş ve ikinci şekeri almaya hak kazanmış. Araştırmanın bu kısmı, bekleyen çocukların öz denetim becerilerinin yüksek olduğunu gösteriyordu. Araştırmanın ikinci kısmında ise bu çocukların okul başarıları incelenmiş ve öz denetim becerileri yüksek olan çocukların okul başarılarının çok daha iyi olduğu saptanmıştır.

Haberin Devamı

[video=hurriyetaile_video/marsmelovicinbekleyebilirmisiniz.flv]

Öz denetim öğrenilebilir. Öz denetimi güçlendirmenin birinci yolu hedef belirlemektir. Çünkü öz denetim hedefe ulaşmak için gereklidir. Hedef yoksa öz denetime de ihtiyaç yoktur. Hedeflerinizi belirledikten sonra hazzı ertelemeyi öğrenmelisiniz. Hedefinize ulaştığınızdaki büyük hazza odaklanmalısınız. Hedefe ulaştığınızı zihninizde canlandırın. Modelleme de öz denetim için çok faydalıdır. Benzer hedefleri gerçekleştirmiş kişileri örnek almak, sizin de başarabileceğinize inanmanızı sağlar. Öz denetimi güçlendirmek için planlama yapmak gereklidir, ne yapacağınızı bilirseniz yolunuz net olur.

Öz denetim çocuklara da öğretilebilir. Yukarıdaki çalışmalar ile birlikte çocuğunuzla berber onun istediği hedefi oluşturmasına destek olabilir, spor ve sanatsal etkinlikler gibi sevdiği hobileri yapması için teşvik edebilir, bir evcil hayvanın sorumluluğunu çocuğa verebilir, beraber kitap okuma saatleri planlayabilirsiniz.

Yazarın Tüm Yazıları