GeriBanu Çeçen Mutlaka bir hobi edinin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mutlaka bir hobi edinin

Mutlaka bir hobi edinin

Hobiler kişiyi dinlendiriyor ve stresten arınmasına yardımcı oluyor.

Hobiler kendi isteğinizle yani hiç bir baskı olmadan, severek ve keyif alarak yaptığınız aktivitelerdir. Bu aktiviteler kişiyi stresten arındırır ve dinlendirir diyen Yaşam Koçu Banu Çeçen, hobilerin kişisel gelişime de katkıda bulunduğunu söyledi.

Hobiler, kendiniz için bir şeyler yaptığınızı hissettiğiniz için öz değerinizi de artırır. Yaşamın en önemli alanlarından biridir hobi. Kişinin kendini yenileme, zihnini dinlendirme ve mutlu olmak için yaptığı bir aktivitedir.

Hobisi olmayan veya hobisine zaman ayırmayan bir kişi kendine zaman ayırmıyor demektir. Yaşamdan tamamıyla tatmin olmak için herkesin mutlaka bir hobisi olmalı ve düzenli olarak bu aktiviteye zaman ayrılmalıdır. Aynı çocukların oyuncaklarıyla oynayıp kendi kendilerine yettikleri ve hayatlarından tatmin oldukları gibi yetişkinlerin de kendilerine oynayacak hobiler bulması mutlu bir yaşamın olmazsa olmazıdır.

Hobiler kişiden kişiye değişir çünkü herkesin kendine özgü ilgi alanları ve yetenekleri vardır. Yazı yazmak, kitap okumak, meditasyon - yoga yapmak, spor yapmak, müzik aleti çalmak, balık tutmak, seramik yapmak, çiçek yetiştirmek, takı tasarlamak...

Hobiler birçok duyguyu da tatmin eder. Severek yaptığınız için başarı duygusunu hissedecek ve dolaylı olarak da öz güveniniz yükselecektir. Hobileriniz ile yeni yeteneklerinizi fark edebilir ve kendinizi çok farklı şekillerde ifade edebilirsiniz. Düzenli olarak bir hobiye zaman ayırmak zaman yönetiminizi de geliştirecektir. Böylece daha disiplinli olacak yani öz disiplininiz güçlenecektir. Hobiniz ile uğraşırken anda kalacak, şimdiyi yaşamayı öğreneceksiniz. Tüm bunlardan anlaşıldığı üzere, aslında hobi çok iyi bir kişisel gelişim aracıdır.

False