GeriBanu Çeçen 7 adımda stres yönetimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

7 adımda stres yönetimi

Affedin, dua edin ve şükredin...

Stresini yönetemeyenler bir çok sıkıntı ile karşılaşmaktadır. En sık karşılaşılan sıkıntıları; kaslarda gerginlik sebebiyle baş-boyun-sırt ağrıları, mide rahatsızlıkları, huzursuzluk, sinirlilik, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, asosyallik, işkoliklik, aşırı yemek olarak sayabiliriz. Bu problemleri yaşamamak için kişinin stresini yönetmeyi öğrenmesi gereklidir.

7 adımda stres yönetimi;

1) Stresi yönetmek için önce stresli olduğunuzu ve bu stresin size olan etkisini kabul edin. Tam olarak nasıl hissediyorsunuz? Stresin hangi belirtilerini yaşıyorsunuz? Farkedin.

2) Stresinizin kaynağını bulun. Sizi strese sokan tam olarak nedir? Tüm detayları ile yazın.

3) Stres kaynaklarınızdan değiştirebileceklerinizi ve iyileştirebileceklerinizi iki ayrı sütuna yazın.

4) Değiştirebileceklerinizi nasıl değiştirebileceğinizi, iyileştirebileceklerinizi nasıl iyileştirebileceğinizi netleştirin. Stresimin kaynağını nasıl ortadan kaldırabilirim? Bu kaynağı nasıl kontrol altına alabilirim? Stresimin kaynağının etkisini nasıl azaltabilirim? Bu soruları cevaplamak bu adımda yardımcı olacaktır.

5) Eyleme geçin. Stresinizi yönetmek için bir plan yapın, yapılacaklar listenizi hazırladıktan sonra hemen harekete geçin.

6) Bazen stresinizin kaynağını ne değiştirebilirsiniz ne de iyileştirebilir. Bu durumda bakış açınızı değiştirmeniz stresinizi yönetmenizi sağlayacaktır. Durumu kabul edin ve yeniden çerçeveleyin.

Bu kaynağı nasıl görüyor olsanız stresiniz sizi daha az etkilerdi? Düşünün.

7) Mutlaka kendinizi güçlendirin. Güçlü olduğunuzda stres kaynağı size daha az etki edecektir. Güçlenmek için kişisel gelişime zaman ayırın. Zamanınızı yönetin, meditasyon, spor ve nefes egzersizleri yapın. Düzenli uyuyun ve sağlıklı beslenin. Düşünce biçiminizi değiştirin ve olumlu düşünceyi benimseyin. Probleme değil, çözüme odaklanın. Affedin, dua edin ve şükredin.

False