GeriAylin Sezen Yalçın Yazın ihmal edilen dişler için bakım zamanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yazın ihmal edilen dişler için bakım zamanı

Yazın ihmal edilen dişler için bakım zamanı

Çocukların yaşlarına göre diş kontrolleri nasıl olmalı?

Yaz tatili boyunca diş bakımı ihmal ediliyor. Diş kontrollerinin yapılması için en önemli bir 15 gün içinde olduğumuzu belirten Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, bu süre içinde yapılması gerekenleri anlattı.

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, yaz tatili boyunca ihmal edilen dişlerle ilgili ailelere çağrıda bulunarak sağlıklı eğitim için tüm öğrencilerin diş doktoruna uğramalarını önerdi. Yalçın, okullar açılmadan önce yapılacak işler arasına mutlaka diş hekimine gitmenin de eklenmesini isteyerek, diş sağlığı açısından en değerli 15 günün içerisinde olduğumuza dikkat çekti.

Sonbahar döneminde yapılacaklar listemin en başında, çocuklarımın ve kendimin yıllık sağlık kontrollerini yaptırmak yer alır. Diş kontrolleri, özellikle yaz aylarında ihmal edildiğinden tatilden hemen sonra yapılması gereken kontrollerin başında gelir.
Tatil döneminde hem çocukların hem de erişkinlerin ağız hijyenlerinde bozulma olur. Sık sık yemek yeme, alkol, sigara, çay ve kahve tüketiminde artışın dişlerde renkleşme görülür.

İhmal edilen ağız hijyeni nedeniyle diş etlerinin olumsuz etkilenir. Diş etlerinde kanama artışı dişeti sağlığınızın olumsuz etkilendiğini gösteren en önemli belirtidir. Ayrıca diş fırçalama sıklığının azalması ya da diş ipi gibi yardımcı hijyen araçlarının kullanımının ihmal edilmesi neticesinde diş taşı oluşumu, diş etlerinde çekilme ve diş hassasiyeti oluşabilir.

Sert gıdalar, özellikle kuru yemişler ve sert meyveler, ön bölgedeki dişlerinizdeki dolgu ya da protezleri zedeleyebilir. Sakız çiğnenmesi arka bölgedeki dolgularınızı yerinden oynatabilir ve yine sert gıdalar dolgularda kenar kırığına sebep olabilirler. Dolgularda oluşan kenar kırıkları, çoğunlukla fark edilmezler ve zaman içinde dolgunun altından diş çürümeye devam ederek dişin çekilmesine kadar ilerleyebilecek bir süreci başlatmış olur.

Yılda 2 kez kontrol şart

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın erişkinlerin, diş eti sağlığı açısından, mevcut dolgu ve protezlerinin sağlıklı olup olmadığının kontrol edilebilmesi için bu mevsimde diş hekimine uğramaları gerektiğini söyledi. Erişkinler radyografi yani röntgen eşliğinde yıllık kontrollerini yaptırabilir. 6 ay aralıklı olarak yılda 2 kez diş kontrolü sağlıklı bir birey için yeterlidir.
Çocuklar için en değerli günlerdeyiz

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın okulların açılmaya başlamasıyla derslerin yoğunlaşacağı son 15-20 gün içinde olduğumuzu hatırlattı İşte bu yüzden bu 15 gün anne babalar için çok önemli.

Çocuklara hangi yaşta, hangi kontrol yaptırılmalı

3-6 yaş

Diş doktoru ile tanışma zamanı gelmiştir. Dişlerinde çürük olup olmadığı, diş fırçalama alışkanlığının düzenlenmesi açısından senede 2 kez diş hekiminize uğrayın.

7 yaş

Ortodontist kontrolü gerekli.

7-9 yaş

Yeni çıkan sürekli dişlerine koruyucu(fissür örtücü) ve florür uygulama zamanı.

10-14 yaş

Ortodontik tedavi yani tel tedavisine başlama dönemi.

False