GeriAylin Sezen Yalçın İlk görüşte aşk gülümsemenize bağlı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk görüşte aşk gülümsemenize bağlı

İlk görüşte aşk gülümsemenize bağlı

Araştırmalar ilk buluşmalarda en çok gülümseye dikkat edildiğini ortaya koydu.

Yapılan araştırmalar ilk buluşmada gülümsemeye dikkat edildiğini ortaya koydu. Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın Güzel gülümsemenin sağlıklı dişlerle olabileceğini belirtti.

Yapılan araştırmada “İlk tanıştığınız kişilerin önce hangi özelliğine bakarsınız?” şeklindeki soruya katılımcıların yaklaşık yarısının “gülümseme” şeklinde cevap verdiğine dikkat çekti. Araştırma sonucunda gülümsemenin ilk sırada yer almasının kendisi için şaşırtıcı olmadığını aktaran Yalçın, “Çünkü sosyal ilişkilerde gülümseme en önemli belirleyici oluyor. Buradan hareketle ilk görüşte aşkın da gülümsemeye bağlı olduğunu yorumlayabiliriz. Çünkü "aşk" gülümseme ile başlar. Güzel bir gülümsemenin ilk şartı ise sağlıklı dişlere sahip olmaktır” dedi.

Araştırmaya göre insanların ilk tanıştıkları insanlarda dikkat ettikleri özellikler;

%47 gülümseme
%31 gözler
%11 koku
%7 giyinme şekli
%4 saçlar

Yaşadığımız yüzyıla estetik damgasını vurdu. Tüm seçimlerimizde güzellik arar olduk. Dünyada birçok şey değişiklik gösteriyor zamanla. Ancak belki de dünyanın oluşumundan beri tek değişmeyen davranış ve ilişki şekli, kadın ve erkek ilişkilerinde görülüyor. Kur yapma, ilgi çekme, tavlama, aşık olma… Hep aynı hikaye yüzyıllardır yaşanıyor…”

İlk izlenim önemli

"Güzellik bakanın gözündedir” en sevdiğim sözlerden biridir. Sevdiğin insanı güzel göreceğini ve güzelliğin göreceli olduğunu anlatır. Bazı ilişkilerde, birbirinin ruhuna dokunabildiğinde, fiziksel özellikler anlamını yitirmeye başlar ve artık güzellik bir öncelik olmaktan çıkar. Ama yine de çoğunlukla bizler, birbirimizi ilk görüşte edindiğimiz izlenime göre değerlendiririz.

Dişinde sorun olanlar sosyal yaşamı zorlaşıyor

Yüz güzelliğinin ve gülümsemenin güzel hale getirilmesinin kişinin öz güveni ve mutluluğunu arttırdığına dikkat çeken Yalçın, şöyle devam etti: “Her gün şahit oluyorum. Bazen de hastalarımın dişlerindeki sorunlardan dolayı gülerken ağızlarını kapattıklarını, konuşmaktan kaçındıklarını hatta karşı cinsle arkadaşlık etmekten çekindiklerini görüyorum. Acaba gerçek hayatta dişlerimiz bu kadar da önemli olabilir mi gerçekten? Tecrübeler ve araştırmalar bizi bu sonuca götürüyor.” 

False