İhtiyacımız olan şey ilik nakli...

Dün, Gamze için ilik nakli gerektiğini paylaşmıştık. Dün gece twitter'da trend topic olduktan sonra bilgi karmaşası doğdu. Facebook'ta da aynı şeye rastlandı. Şimdi yanlış anlaşılmaları düzeltmek için son bilgileri bir kez daha tekrar edelim.

Haberin Devamı

Dün, Gamze için ilik nakli gerektiğini paylaşmıştık. Dün gece twitter'da trend topic olduktan sonra bilgi karmaşası doğdu. Facebook'ta da aynı şeye rastlandı. Şimdi yanlış anlaşılmaları düzeltmek için son bilgileri bir kez daha tekrar edelim.

İlik nakli acil önem taşıyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri'deki ilik nakli merkezlerine giderek kan vermeniz çok önemli. Kan vererek ilik donörü olacak ve Gamze gibi pek çok hastaya umut olacaksınız :)

Maddi yardım söz konusu değildir. SGK desteği var.

Artı olarak Gamze Hanım'ın çalıştığı kurum, eşi Emrah Bey'in bağlı olduğu kurum ve aileler tedavi masraflarını üstlenmişler.İleride olağanüstü bir durum olursa maddi yardımı gündeme getiremenin daha doğru olduğunu düşünüyoruz... ANCAK KESİNLİKLE MADDİ YARDIM İHTİYACI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

Haberin Devamı

Aileye ait telefonların meşgul edilmemesi ayrıca önemle rica olunur.

İlik donörü olmak isteyenler için iletişim bilgileri:

Ankara'dan ilik donörü olmak isteyenler: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İbni Sina Hastanesi, Akrabalık Dışı Kemik İliği ve Kordon Kanı Bankası Tel:(312) 508 24 44.

İstanbul'dan ilik donörü isteyenler: www.itf.istanbul.edu.tr

İzmir'den ilik donörü olmak isteyenler: Ege Üniversitesi Kan Merkezi irtibat no: 390 40 29 >(Randevu alarak gidiliyor.)

İhtiyacımız olan şey ilik nakli...

Kimler donör olabilir?

18-50 yaşında sağlığı müsait olan herkes kemik iliği bankasına gidip başvuru formu doldurabilir. Bir tüp kan verenler bulaşıcı hastalık testinden geçiriliyor. Hastalık taşımıyorsa bankaya kaydediliyor.

Gönüllü vericinin kayıtları bilgisayara işleniyor, hastalarla uyum sağlarsa daha ileri tetkik yapılmak için çağrılıyor. Uygunsa genel anestezi altında kemik iliği alınıyor. Vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılıyor.
Operasyon ve dikiş gerektirmiyor ve hiç acımıyor. Kemik iliği vericisi ertesi gün işine dönüyor.

Kimler kök hücre bağışlayamaz?

Haberin Devamı

Kimlerin kök hücre vericisi olması uygun değildir?

*18 yaşından genç veya 55 yaşından yaşlı olanlar

* Ağırlıkları 50 kg'dan daha düşük veya beden ölçüsü endeksi 40'ın üzerinde olan aşırı kilolu kişiler

*Belirli hastalığı bulunan ve kan bankasında kan bağışı reddedilmiş kişiler

* Kalp ve kan dolaşım sistemi rahatsızlıkları olanlar (Örneğin; koroner kalp hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, tedavi gerektiren kalp ritmi bozuklukları, düzensiz yüksek tansiyon gibi... )

* Solunum yolları rahatsızlıkları (Örneğin; ağır kronik astım -düzenli ilaç tedavisi gerektiren-, kronik bronşit, akciğer veremi, akciğer embolisi gibi...)

* Kan, kan pıhtılaşma sistemi veya kan damarları rahatsızlıkları (Örneğin; oto-immün anemi, A tipi hemofili, derin venlerde tromboz gibi...)

Haberin Devamı

* Ruhsal rahatsızlıklar, santral sinir sistemi rahatsızlıkları (Örneğin tedavi gerektiren depresyonlar, psikoz, şizofreni, epilepsi, multipl skleroz gibi...)

* Oto-immün sistem rahatsızları (Örneğin romatoid artrit (romatizma), kolajenozlar, Crohn hastalığı, ülseröz kolit, troid gibi...)

* Salgı bezleri rahatsızlığı (örneğin Diabetes mellitus gibi kötü huylu sayılan -kanser hastalığı- rahatsızlıklar, enfeksiyona neden olan rahatsızlıklar (örneğin Hepatit B veya C -iyileşmiş dahi olsa-, kronik borelyoz, HIV-enfeksiyonu ve diğerleri.

* Kendisine yabancı organ veya doku nakli yapılmış olan kişiler (Örneğin; böbrek, kalp, cilt, kornea tabakası, beyin zarı, baldır siniri gibi...

Haberin Devamı

* Bağımlılığı bulunan kişiler örneğin; alkol, uyuşturucu madde ve ilaç bağımlılığı gibi

Tekrar ediyoruz: para toplama söz konusu değildir. Lütfen izinsiz girişimde bulunanları uyaralım.

İhtiyacımız olan şey ilik nakli.

Lütfen yayalım, hatırlatalım, yanlışları düzeltelim.

Yazarın Tüm Yazıları