GeriAyfer Sağlam Spor yaparken nasıl giyinmeli?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Spor yaparken nasıl giyinmeli?

Spor yaparken nasıl giyinmeli?

Doğru kıyafet seçmeninin püf noktalarını uzmanından öğrendik.

Spor yaparken ayakkabı ve kıyafet seçiminin çok önemli olduğunu vurgulayan Spor Uzmanı Ayfer Sağlam, doğru kıyafet seçiminin motivasyonu artırdığını söyledi.

Spor yapmaya karar vermişsek nedense elimiz eski ve kullanmadığımız kıyafetlere gidiyor. “Nasılsa bir iki saatliğine giyeceğim ve yıkanacak” ya da “nasılsa kimse görmeyecek” gibi bir mantığınız varsa bundan kurtulun. Çünkü seçtiğiniz doğru spor kıyafetinin size geri dönüşleri çok önemli. Bunlardan başlıcası sağlık ve motivasyon. Doğru seçtiğiniz spor kıyafeti size kendinizi daha enerjik hissettirebilir.

Önceliği ayakkabı seçimine verin

Yaptığınız spor branşına uygun ayakkabı seçimi, sizi saatlerce ayakta tutan ayak sağlığınız için çok önemlidir. Yanlış ayakkabı ile saatlerce spor yapmak bel ve boyun problemlerine sorun olabilir veya buna zemin hazırlayabilir. Şunu hep hatırlayın; ayağınızdan aldığınız her zemin darbesi ilerleyerek boynunuza kadar ulaşıyor. Ayağınızı kavrayan, spor yaptığınız ortamın hava şartlarına uygun ve tabi içinde ayağınızı rahat hissettiğiniz bir ayakkabı almayı tercih edin.

Spor yaparken ne giymeli? 

 Spor yaparken ayağınıza takılacak, hareketlerinizi engelleyecek kadar bol giyinmemek daha doğru bir tercihtir. Eğer dar kıyafet tercih etmişsek içinde rahatça hareket edebileceğimiz, oturup kalkmamıza izin verecek esneklikte olması kan dolaşımının gerçekleşmesi için de gereklidir.

Egzersiz yaparken hava şartlarına uygun bir kıyafet tercih edilmeli. Eğer egzersiz dışarıda yapılacaksa havanın yağmurlu, güneşli ya da soğuk olmasına göre kıyafet seçilmelidir. Bu seçim egzersiz performansını yükseltir. Yağmurlu havada pamuklu giymek kıyafetlerin ıslanarak ağırlaşmasına neden olur. Bu da performansı ve rahatlığı etkiler. Hava güneşli ise şapka ve gözlük takarak güneşten korunmak gerekir. Ev ortamında egzersiz yapılıyorsa rehavete neden olmayacak amacına uygun spor kıyafetler seçilmelidir.

Spor yaparken daha çok terlemek için kalın giymek gerekmez. Çünkü vücut ısısı çok yükseldiği zaman vücutta bazı reaksiyonlar meydana gelir. Bu reaksiyonlar kalbin fazla kan pompalamasına ve yorulmasına sebep olabilir. Böbrekler sıvıyı dışarı atabilmek için fazladan çalışır. Spor sırasında fazla terlemek sizin vücut ısınızı düşürür. Spor yaparken giyilen kalın kıyafetlerin fazla terleme yapması iyi bir durum değildir. Teri emip dışarıya veren ve vücut ısısını belli seviyede tutan kıyafetler performansı arttırır. Soğuk ve sıcak havalarda doğru kıyafetler tercih ederek vücut ısısını belli bir aralıkta tutmak önemlidir.

Kısaca spor yaparken tercih edeceğiniz kıyafetin;

 • Motivasyonunuzu arttırması
 • Nefes alabilen, sizin terinizi emebilen ve dışarı atabilen özellikte olması
 • Size uygun büyüklükte olması
 • Hava şartlarına ve ortama uygun seçilmiş olması
 • Vücudunuzu doğru noktalardan desteklemesi önemlidir. 

False