Sokakta spor yapılır mı?

Yakınınızda düzenlenmiş spor alanı bulunuyorsa öncelikli olarak aletlerin sağlam olup olmadığını kontrol edin. Çok sık kullanıldığından ve açık havada bulunduğundan eski veya paslı olabilir.

Haberin Devamı

Evinizden çıkıp yürüyüşe başladığınızda size yakın bir halı saha, çocuk parkı veya spor aletlerinin olduğu bir mekâna rastlayabilirsiniz. Evden çıkıp yürüme süreniz en azından 15 dakika olduysa ısınma sürecini tamamladınız bile. Şimdi sıra geldi çevredeki materyalleri kullanarak spor yapmaya.

Bu bir ağaç da olabilir, bir kaldırım veya bir bank... Örneğin ısınma sürecinin devamı için kaldırımı basamak olarak kullanabilirsiniz. Ayağınızın biri yerde duruyorken diğeri kaldırımda olsun, zıplayın ve ayaklarınızı çapraz olarak yer değiştirin. 1'er dakika yapıp 30 saniye dinlenin, böyle 5 tur yapın.

Yakınınızda düzenlenmiş spor alanı bulunuyorsa öncelikli olarak aletlerin sağlam olup olmadığını kontrol edin. Çok sık kullanıldığından ve açık havada bulunduğundan eski veya paslı olabilir. Mekanik olarak çalışıyorsa ve nasıl kullanacağınızı biliyorsanız büyük kas gruplarınızı çalıştırarak başlayabilirsiniz. Varsa spor aletlerini kullanma talimatnamesini okuyunuz. Uzun bir yürüyüş sonrası kullanıyorsanız bacak grubunu atlayabilirsiniz. Bacak, sırt, kalça gibi güçlü kaslarınızı çalıştıran aletlerle 30-50 tekrar yapabilirsiniz. Sonra biraz karın kasları, bel yanlarınızı çalıştırabilirsiniz.

Haberin Devamı

Sıra geldi küçük kas gruplarına: Omuz ve kollar…

EGZERSİZ ALETLERİ

Yan yana sıralanmış spor aletleri size metal yığını gibi gözüküyorsa, spor aletlerini yakından tanımakta fayda var. Genel olarak çoğu parkurda ortak bulunanlardan başlayalım.

Bacak grubu çalıştıran aletler genellikle oturup oturağın yanındaki kulpları tutarak bacaklarınızı dayadığınız düz platformu itmek süratiyle çalışır. Bir diğeri yine oturup ayaklarınızı hemen ayağınızın altında bulunan silindirlerin altından geçirerek bacağınızı yukarı diz seviyesine kadar kaldırırsınız kaldırdığınızda silindirler ayağınızın üstünde kalır ve bacağınızı düz oluncaya kadar kaldırırsınız.

Kalça kaslarınızı çalıştıran spor aleti havada duran ayak kısımlarına bastıktan sonra tutamaklardan tutarak havada koşar gibi hareket ettiğiniz en çok uzay yürüyüşü diye bilinen alettir.

Haberin Devamı

Sokakta spor yapılır mı

Bisikleti hemen tanıyacağınızı garanti ederim. Oturak ve pedaldan oluşuyor, oturun ve çevirmeye başlayın.

Bel yanlarınızı çalıştıran yuvarlak platformun üzerine çıktığınızda döndüğünü fark edeceksiniz. Üst gövdenizi sabitleyip alt gövdenizi kısa çapta sağa sola çevirmek süratiyle çalışabilirsiniz. Beli inceltelim derken hızlı ve kontrolsüz hareket etmek belinizi sakatlamaya davetiye çıkarabilir aman dikkat!

Omuzlar için oturun ve yukarıda duran kolları yakalayıp omuzlarınıza doğru çekin kendi ağırlığınızı yukarı çektiğinizden aniden bırakmamaya özen gösterin.

Sokakta spor yapılır mı

Karın hareketi yapmanızı sağlayacak aletler değişken olup, en bilineni ayaklarınızı takıp mekik hareketi yapabileceğiniz eğimli düz bir. platformdur.

Haberin Devamı

Bacak strechingi için kaldırımdan faydalanabilirsiniz. Bir ayağınızı kaldırıma tam basın diğerinin sadece pençesini basın. Pençesini bastığınız ayağın topuğunu yere doğru itin. Baldırınızda gerilme hissedince 10’a kadar sayın ve diğer bacağa geçin.

Spora başlamadan önce mutlaka ısının, bitirirken soğuma ve streching ( açma germe hareketleri) yapmayı ihmal etmeyin. Mutlaka doktor onayı alın ve bilmediğiniz hareketler için bir spor uzmanından eğitim alın.

Yazarın Tüm Yazıları