GeriAyfer Sağlam Hamileler için kol egzersizleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamileler için kol egzersizleri

Hamileler için kol egzersizleri

Hamilelikte kol kaslarını çalıştırmanın önemi!

Hamilelik sürecinde kollarınız çok kilo almamasına rağmen artık yüzükleriniz olmuyorsa, doğumdan sonra en az 3-3,5 kilo bir bebek taşıyacağınızı düşünürseniz kol kaslarınızı çalıştırmak için başka bir sebebe ihtiyacımız yok aslında. Hamile&Spor Uzmanı Ayfer Sağlam, kol kaslarınızı güçlendirmek için evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz egzersiz hareketlerini gösteriyor.

Egzersiz- 1

İlk olarak bir sandalye veya bir egzersiz topunun üzerine oturun. Elinize, daha önce ağırlıkla hiç çalışmadıysanız içi su dolu pet şişe alabilirsiniz veya kendinize uygun seçilmiş 1 veya 2 kilogramlık dambıl alarak çalışabilirsiniz. Avuç içleriniz tavana bakar şekilde yan yana tutun ve dış yana doğru açın, kollarınız açık pozisyonda iken nefes vererek kollarınızı döndürerek omuz hizasında yukarı kaldırın. Hareketi tamamladığınızda avuç içleriniz yere bakar pozisyonda hareketi bitirin ve aynı yolu izleyerek başa dönün. Bu hareketle omuz, kanat ve kol kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

* Hamilelikte yapılan egzersizler sizin ve bebeğinizin daha iyi bir süreç geçirmeniz içindir. Egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuzun onayını alın. Egzersizler sırasında nefesinizi tutmayın ve herhangi bir terslik hissederseniz mutlaka egzersizinizi sonlandırın.

İzlemek için aşağıdaki videoyu tıklayın

[video=hurriyetaile_video/2.flv]

Egzersiz-2

Hamilelik sırasında iyice pasif kalmaya başladıysanız, en azından oturduğunuz yerde kollarınızı destekleyen omuz kaslarınızı da çalıştırarak boyun kaslarınıza ve dolaşımınıza destek olabilirsiniz. Bunun için rahat edebileceğiniz bir sandalye veya egzersiz topunun üzerine oturabilirsiniz. Daha önce hiç ağırlıkla çalışmadıysanız sadece kol ağırlığınızla başlayıp, içi su dolu pet şişelerle devam edebilirsiniz. Eğer varsa yarım veya 1 kilogramlık dambıl da kullanabilirsiniz. Kollarınızı iki yana dümdüz açın, derin bir nefes alın ve dik konumdaki pet şişelerinizi sanki şişelerin içindeki suyu yere döküyormuş gibi yere doğru döndürün. Nefes alıp vermeye devam ederek 8- 10 tekrar yapıp dinlenin. Bu döndürme hareketi sayesinde omuz ve boyun kaslarınız güçlenecek, ağırlık taşıyan kollarınız gevşemeyecektir.

* Egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuzun onayını alın. Egzersizler sırasında nefesinizi tutmayın ve herhangi bir terslik hissederseniz mutlaka egzersizinizi sonlandırın.

İzlemek için aşağıdaki videoyu tıklayın

[video=hurriyetaile_video/3.flv] 

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False